Известният в криминалните среди като прокурорски свидетел Велин Добрев – Вили Моториста, който през годините се явяваше по серия знакови дела, включително и по делото срещу братята Маргини, ликвидира врачанския хазартен бос Валентин Алексиев – Лисицата. 26-години след убийството му на 12 февруари 1996 г. Моториста е на свобода, както и осъденият за поръчител на покушението – Валтер Папазки.
Папазки излезе предсрочно от затвора през 2013 г. заради добро поведение, пише водещият ежедневник „Телеграф“. Моториста също е свободен след серия от сделки с прокуратурата. Дори бе включен в програмата за защита на свидетели и разквартируван под чужда самоличност в Североизточна България. Лисицата бе направен на решето пред входа на столичното 3-то училище на 12 февруари 1996 г.
След екзекуцията му стана ясно, че Лисицата е бил в пряк контакт за територии с братя Папазки – Валтер и брат му Георги Културиста. И те, и мишената са от Враца. Имат стара вражда. Година преди разстрела на Лисицата, той отвлича Папазки. Осъден е на 3 г. затвор, но е пуснат в началото на 1996 г. по здравословни причини. Така дни след пускането му от Централния софийски затвор Лисицата е разстрелян близо до апартамента на приятелката си в столичния квартал „Илинден“.
Причакан е от наемни убийци край оградата на столичното 3-то СОУ преди обяд на 12 февруари. Килърите го дебнат от засада в паркирана червена мазда. Наемниците са прочулите се по-късно Велин Добрев – Вили Моториста и Стефан Рангелов- Призрака. Двамата са наети за мократа поръчка съответно за 6000 и 7000 DM. По-голямата сума е за Призрака, който стреля. Моториста е помагач и е в ролята на шофьор, който след патакламата се изнася с мръсна газ от местопрестъплението – извършено минути преди голямото междучасие в училището, което е пълно с деца. Организаторът на покушението Емилиян Цонев прибира 12 000 DM. Посредник между поръчителите – братята Папазки, е Искрен Ценов, който също получава процент от парите. На него не му остава много време обаче, за да ги похарчи, тъй като на 22 януари 1998 г. е застрелян във Враца. Убийството му остава неразкрито. Призрака и Моториста са арестувани три месеца по-късно. Върху двамата е оказван силен психически натиск, за да пропеят кои са поръчителите. Призрака прекарва 18 месеца в самостоятелна килия като отшелник. В момента, в който при него вкарват друг затворник, го пребива жестоко. На 5 август 1998 г. е арестуван и Валтер Папазки. Разпространява се слухът, че в касата му е намерен списък с хора, нарочени за убиване, в който е фигурирало и името на Вальо Лисицата.
Година по-късно – на 12 юли 1999 г., следователят от Специализираната следствена служба Емил Иванов приключва делото с мнение за съд за петимата обвиняеми. Георги Културиста ще бъде съден задочно, тъй като междувременно е избягал извън пределите на страната. По последни данни се укрива в ЮАР. Пет години – това е времето, което Стефан Рангелов и Велин Добрев са прекарали в ареста заради убийството на Лисицата, без да има произнесени присъди срещу тях. Животът им след излизането от ареста не се променя съществено. Вили Моториста отново се връща към наркотиците и употребява хероин. Делото за покушението срещу Лисицата е последното нещо, което би могло да го притеснява – вече е излежал част от присъдата в предварителния арест. Велин обаче е човек, който обича в компания да се хвали. Чували са го да разказва подробности за взрива на жената и детето на бизнесмена Рали Пенков в Обзор: „Леле, тия как се разхвърчаха! Мамка му!“ През 2005 г. отново е заедно с приятеля си от детинство – Стефан Призрака. Двамата подготвят убийствата на ген. Любен Гоцев, Никола Дамянов и Иван Тодоров – Доктора. Твърди се, че им е платено 40 000 DM.
От прокуратурата хващат Вили Моториста след убийството на банкера Емил Кюлев. Предлагат му сделка – да стане прокурорски свидетел и да го вкарат в програмата за защита на свидетели. Пред алтернативата да влезе в затвора, Моториста склонява и по-късо се прочува като основния прокурорски свидетел по някои знакови дела. По делото за убийството на Лисицата Велин Добрев и Стефан Рангелов са признати окончателно за виновни през февруари 2009 г. – 13 години след извършеното престъпление. По това време Моториста вече е със статут на защитен свидетел, получава 10 години затвор, от които вече е излежал голяма част по арестите и излиза предсрочно – пръв от всички останали негови съпроцесници. 10 години зад решетките е присъдата на Валтер Папазки и брат му Георги, който е осъден задочно. Съдът ги призна за поръчители на убийството. Другите двама подсъдими – Стефан Рангелов-Призрака и Емилиян Цонев, бяха осъдени на по 12 години.
Делото за убийството на Лисицата е едно от първите в доклада на евроекспертите, които тогава ни следят под лупа и е посочено като пример за бавен съдебен процес. Обвиненията са повдигнати две години след самото убийство на Лисицата.
Процесът започва реално три пъти от начало на първа инстанция – един път заради смъртта на съдебен заседател; друг път делото е спряно, когато съдия Антон Станков става министър на правосъдието и се налага процесът да бъде поет от нов съдебен състав. От всички осъдени за убийството на Лисицата единствено Велин Добрев прави пълни самопризнания за участието си – той е управлявал автомобила мазда, от който на 12 февруари 1996 година с откос от автомат „Заги“ е разстрелян Вальо Алексиев. Лисицата отивал да си вземе колата от платения паркинг, който е веднага след оградата на училището.
Хванатият през 2014 г. с кокаин в Бразилия бивш шампион по щанги Гълъбин Боевски е бил съдружник с лежалия в затвора за убийството на Лисицата Валтер Папазки. Врачанският бос е един от първите играчи в хазартния бранш и вкарва ротативките у нас в началото на 90-те години. Боевски поема част от фирмите на Папазки през лятото на 2009 г., когато врачанинът влиза в затвора. „Боевски 2000” става собственост на „Снипфор мениджмънт груп”, а официално дълговете на фирмата са за 234 000 лв. Фитнесът на Боевски обаче не е толкова печеливш, колкото е планирано. Той прави официален годишен оборот от едва 100 000 лв., като фирмата му завършва със загуба между 12 и 15 000 лв. през 2009 и 2010 г.
На практика се оказва, че щангистът печели два пъти по-добре, като продава анаболи в залите си, отколкото да експлоатира съоръженията в тях. Например фирмата му „М-юнайт“ е регистрирала нетен приход от 246 000 лв. за 2010 г., докато от залата си Боевски е инкасирал само 106 000 лв., сочат годишните отчети на двете му фирми за 2010 г. Според една от версиите Боевски бил притискан да върне дългове към Папазки и това го провокирало да посегне към трафика на наркотици през 2013 г.
24shumen.com