дом Общество Представиха новия зам.-кмет по образование и култура пред читалищни дейци

Представиха новия зам.-кмет по образование и култура пред читалищни дейци

0
ДЯЛ
Снимка: Община Шумен

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов представи новия заместник-кмет по образование и култура Даниела Савчева пред читалищните председатели. Те бяха на работно заседание в Общината във връзка с разпределението на бюджета за 2025 г., регламентирано в Закона за народните читалища (ЗНЧ), както и по повод отчета на работата в сектора за миналата година.
Според приетия бюджет на Община Шумен, собствените средства, които ще се насочат към дейността на читалищата през 2025 г., ще са в размер на 55 хил. лв. Също се осигуряват и други 20 хил. лв. за отопление на читалищата по селата, пари за ремонт на сградата и покрива на НЧ „Добри Войников-1856“, за изяви в различните направления и пр.
Отделно се разпределят и държавните средства според субсидираните бройки, по реда на ЗНЧ. За 2024 г. от Министерството на културата субсидираните бройки за Община Шумен са 111, съответно 108 в народни читалища и 3 щ.бр. за РЕКИЦ – Шумен, се посочи в отчета. Членовете на читалищата в община Шумен са общо 3350 души, като в града са 1738, а в селата 1612 души.
Отчетът за дейността на народните читалища за 2024 г. акцентира върху обобщените резултати на 37 читалища в Община Шумен, съгласно изискванията на ЗНЧ. Анализът обхвана основни направления на читалищната дейност: библиотечно дело, любителско художествено творчество, културни прояви, техническо обезпечаване, финанси, проектна активност.
Днес комисията по чл. 23 от ЗНЧ приключи работата си и с гласуване се взеха решенията, касаещи финансирането на културните средища. Според посочения член в закона „Предвидените по държавния и общинския бюджет средства за читалищна дейност се разпределят между читалищата от комисия с участието на представител на съответната община, на всяко читалище от общината и се предоставят на читалищата за самостоятелно управление“.
Заместник-кметът Даниела Савчева подчерта, че работата ѝ от дълги години в направление „Образование и култура“ в Община Шумен спомага за бързото навлизане в спецификите на читалищната работа. Тя беше категорична, че читалищните председатели могат да разчитат на подкрепата на Община Шумен. Работните срещи ще продължат при интензивен контакт, а решенията ще се вземат в дух на конструктивност, прозрачност и равнопоставеност, стана ясно още на работната среща.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияВъвеждат нов стандарт на работа в СИДП
Следваща статияДелегация от Армения ще посети Шумен

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here