На 15 август Православната църква отбелязва Успение Богородично или Голяма Богородица.
Това е денят, в който християнската църква почита Света Богородица, като покровителка на майчинството, жените и семейното огнище, най-светлият летен празник и с него свързваме много поверия, традиции и обичаи.
В Новия завет се казва, че Богородица е била на 64 години, когато ѝ се явява архангел Гавраил, който ѝ дарява палмово клонче, символизиращо желанието на Бог да я прибере при себе си.
След тази среща Божията майка пожелала да види Христовите апостоли. Всички те обикаляли юдейската земя, за да проповядват новата вяра и единствено апостол Тома не успял да пристигне.
Дева Мария им съобщила, че е време да напусне земния свят, след което легнала, за да чака смъртта, заобиколена от молещите се апостоли.
Тогава стаята се изпълнила с ярка светлина и Исус слязъл, за да съпроводи душата на майка си в Небесното царство.
На третия ден от смъртта на Божията майка пристигнал и апостол Тома. Останалите апостоли решили да отворят гроба на Богородица, за да може и той да се прости с нея, но вътре открили само плащеницата, а тялото липсвало.
След това всички седнали на обща трапеза, оставяйки един празен стол. Оттам идва традицията на Голяма Богородица семейството да се събира около масата като един от столовете се оставя празен за случаен гост или дух на наскоро починал близък.
На 15 август не се работи. Добрият стопанин трябва да е свършил вършитбата до Голяма Богородица. Ако на този ден вали дъжд, ще има голямо плодородие в следващата година.
Старо поверие съветва в този ден всички млади жени да не се докосват до нищо с червен цвят, за да не останат бездетни. Има и поверие, че на този ден молбите отправени към Божията майка, са чути и бездетните жени могат да заченат. На Богородица младите бездетни булки носят дарове за светицата в църквата – цветя, кърпи и дрехи – като ги поставят под нейната икона.
Друго поверие гласи, че още на 14 август вечерта, жените, които искали да имат дете, молели Богородица да им помогне, носели дарове и оставали да преспят в църквите носещи нейното име. Те вярвали, че тя ще им помогне да се сдобият с отроче.
Празнуват всички, които носят името: Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Деспина, Преслав и Преслава.
24shumen.com