Държавният архив в Шумен отбелязва Деня на българския архивист – 10 октомври. Началникът на отдела Антония Панева поздрави колегите си – настоящи и бивши служители по случай празника. Тя благодари на партньорите от различни институции и на дарителите, благодарение на които Държавният архив събира и опазва през годините паметта за миналото.
От името на Държавна агенция „Архиви“ с признание за високия професионализъм и отдаденост към дългогодишната й работа в архива с грамота беше отличена Марияна Филипова. Тя е председател и на Дружеството на краеведите в Шумен. Част от проучванията й са посветени на изучаването, изследването и популяризирането на историята и културата на родния край.
По повод Деня на българския архивист във фоайето на Държавния архив в Шумен беше открита фотодокументална изложба с последните получени дарения през тази година. „Повечето са лични документи. Към някои от тях вече са оформени фондове в архива, които непрекъснато се обогатяват. Такъв е случаят със Семейния фонд Николови, като една част от даренията в него са свързани със стенографското движение в България още от неговото създаване“, обясни главният експерт от Държавния архив в Шумен Илина Папазова.
В експозицията са показани и архивни снимки от Шумен – 1932/1935 година. Интерес предизвиква цъфналият столетник. Той се е намирал в центъра на сегашния площад „Кристал“ и впечатлява с размерите си – на височина достига почти до върха на металния електрически стълб в съседство. На друга снимка е централната цветна фигура в Градската градина и около нея – тогавашните градинари на Шумен Димитър Христов и Марко Върбев. Освен красивите и редки растения атракция са били и пауните, които свободно са се разхождали в градината преди близо 100 години.
Антония Панева разказа и една любопитна подробност от подготовката на изложбата. На 9 октомври, ден преди празника, в Държавния архив пристига дарение от Елена Илиева от Разлог. Тя е била драматург в плевенския театър. По-късно отива в благоевградския театър и тогава до нея достигат дневниците на Гиньо Писков. Третата витрина от изложбата „Последни постъпления във фондовете на архива“ е посветена на шуменския художник. В изложбата са включени и документални свидетелства от създаването на Инициативния комитет за построяването на храма „Св. Райко Шуменски“, както и от краеведския архив на Трифон Панайотов, дарени от неговата съпруга Веска Ламбова.