На 4 декември екипът на Шуменския университет към Националната научна програма „Развитие на българистиката в чужбина” организира семинар на тема „Интегрирани електронни ресурси за български език“. Домакини на тези събития са Лабораторията по приложна лингвистика „Аксела Лазарова“ и Центърът за докторанти на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Програмата на форума е публикувана на подстраницата на ННПБ на уебсайта на ШУ тук. Това съобщиха от пресцентъра на висшето учебно заведение.
В това издание на цикъла семинари по приложна българистика ще бъдат включени два лекционни блока, а именно:
1. Особености на парламентарния корпус ParlaMint-BG за българския език;
2. Интегрирани онлайн ресурси за българския език;
Лекторката проф. д-р Петя Осенова е професор по българска граматика (морфология и синтаксис) и корпусна лингвистика в Катедрата по български език, Факултет по славянски филологии, СУ „Св. Кл. Охридски“. Тя е дългогодишен сътрудник и в Института по информационни и комуникационни технологии към БАН, където работи по въпросите на езиковото моделиране и езиковите технологии. Петя Осенова участва в редица международни проекти – ParlaMint, EuroMatrixPlus, AsIsKnown, QTLeap и др., свързани със създаването на езикови ресурси, машинен превод, обработка на естествен език. Тя е част от екипа на националната инфраструктура за езикови технологии и културно и историческо наследство КЛаДА-БГ. Тя участва също така и в редица международни структури, сред които Борда на Асоциацията за езикови ресурси ELRA, екипа от редактори на изданията за фразеология и многокомпонентни думи към Language Science Press. Специализирала е в областта на компютърната лингвистика е Тюбингенския университет в Германия, в Университета в Грьонинген в Нидерландия, в Университета в Станфорд в САЩ, в Свободния университет в Амстердам, Нидерландия. През 2018 г. Петя Осенова получава наградата на Кларивейт Аналитикс за най-изявена научна дейност в социалните науки в Югоизточна Европа.
В семинара могат да се включат докторанти, студенти, преподаватели, изследователи и всички, които имат интерес към българистиката, чрез интерактивния формуляр тук или с изпращане на заявка на адрес nnpb@shu.bg.
24shumen.com