дом Общество Обмислят интегриран проект за развитие на културно-историческото наследство в областта

Обмислят интегриран проект за развитие на културно-историческото наследство в областта

0
ДЯЛ
Снимка: Областна администрация Шумен

Общините съвместно с Министерството на културата ще работят съвместно за изработване на общ интегриран проект за развитие на културно-историческото наследство в област Шумен. В проекта ще бъдат включени знаковите за област Шумен обекти от нематериалното културно наследство. Това обявиха на съвместен брифинг министърът на културата Кръстю Кръстев и областният управител проф. Добромир Добрев. Министър Кръстев днес е на посещение в Шумен в рамките на обиколка в страната на екипа на културното министерство. Министърът на културата проведе срещи с областния управител и с представители на общините от областта.
„Поставихме като проблем най-важното за областта като културно-историческо наследство и развитието на туризма. Нашите емблеми-Плиска, Мадара, Велики Преслав и Кабиюк, които са нашите резервати“, заяви проф. Добрев. „Смятаме, че с помощта на Министерството на културата, със съвместни усилия, разчитайки на тяхната подкрепа трябва да намерим възможности тези обекти да бъдат включени в един голям проект и там да заложим нещо, от което имаме нужда отдавна, а именно развитие на туризма в областта“, каза областният управител. Той обясни, че това включва общините Каспичан, Шумен, Велики Преслав, Нови пазар. Проф. Добрев изрази очакванията си този проект да даде голям тласък на туризма в областта и подчерта важността на днешната среща с екипа на министър Кръстев. „За мен това е огромно богатство, неизползвано, с потенциал да развие няколко направления“, каза областният управител, подчертавайки огромния потенциал за развитие на вътрешния туризъм към тези обекти.
Министърът на културата Кръстю Кръстев заяви, че министерството иска да бъде максимално близо до проблемите, които има всяка област в сектор култура. „Това е важното, тези срещи изграждат доверие, можем да решаваме конкретни казуси и това е основното, което искаме ние. Ние представяме нашата стратегия, отношенията между културните институти с държавната и местната власт“, обясни министърът на културата. „Аз вярвам, че културата е част от националната сигурност на България. В културата ще започнат да се инвестират още повече средства, всички нейни сектори и институции трябва да бъдат подготвени и да бъдат готови да отговарят на изискванията за тези задачи, които предстоят, за да има сериозни резултати“, заяви министър Кръстев. Заместник-министърът на културата Виктор Стоянов също изрази задоволството си от срещата. „Това, което видях днес ми даде надежда. Млади хора със свежи идеи, които искат да работят, да се занимават с изкуство. Те нямаха информация и ние ги подкрепихме, дадохме конкретни идеи как да бъдат подкрепени техните проекти. Разбрахме, че писма пътуват чак от 2017 година и затова нещата трябва да се случват с прекия контакт“, заяви Виктор Стоянов и изрази очакванията си от срещата да произтекат добри неща.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияЗапочва публичното обсъждане на бюджета
Следваща статияОблачно и дъждовно време, максималните температури от 4° до 16°

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here