дом Култура Дигитализираха над 11 700 елемента на движимо културно наследство на Шумен

Дигитализираха над 11 700 елемента на движимо културно наследство на Шумен

0
ДЯЛ
Снимка: Община Шумен

Продължава работата по проекта „Създаване и представяне на дигитално достъпно културно наследство на община Шумен“ по Програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, финансирана от Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 г. Проектът е свързан с опазване и представяне на културното наследство на община Шумен и осигуряване на онлайн достъп до него чрез дигитализиране. Това съобщиха от пресцентъра на Общината.
В създадената в Регионалния исторически музей дигитална лаборатория, в оборудваното с нов скенер дигитално студио в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ и с придобитата фотографска техника в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ към април 2023 г. са дигитализирани и обработени общо над 11 700 елементи на движимото културно наследство.
Екип от специалисти в библиотеката подготвя дигитални копия на екземпляри от някои от най-ценните издания, притежание на РБ „Стилиян Чилингиров“ и НЧ „Добри Войников-1856“. Сканирани и обработени са над 2700 документа, сред които непоказвани до днес вестници и списания от XIX век, стари шуменски периодични издания, уникални краеведски документи и ценни архиви на видни личности.
След направен подбор са дигитализирани археологически културни ценности и предмети от отделите „Етнография“ „Нова“ и „Най-нова история“. Сред тях има ювелирни изделия, облекла и носии, снимки, предмети от бита на малцинствата в града. Всички документи и предмети представят богатата колекция на Регионалния исторически музей в Шумен, създавана в продължение на повече от сто години. 
В градската художествена галерия се дигитализира живописният фонд, който наброява 1 474 творби от предимно български художници от края на ХІХ и ХХ век. Обхванати са всички жанрове на живописта – портрет, пейзаж, натюрморт, композиция. Основна част от представените художници са родени в Шумен или са свързали живота си с града.
Краен резултат от проектните дейности е създаването на дигитален информационен ресурс, който да дава аналитична и систематизирана информация за движимото културно наследство на община Шумен и да обезпечава нуждите на образованието и науката, както в българските университети и научни институти, така и в изследователските центрове в чужбина.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияОтмениха националната забрана за внос на стоки от Украйна
Следваща статияУченическо състезание за защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here