Областният управител проф. Добромир Добрев ще изпрати предложения до Министерството на здравеопазването за промени в организацията на работа на ТЕЛК-комисиите с цел преодоляване на забавянето на експертните решения. Това беше решено на работна среща при областния управител по този проблем. В срещата участваха заместник-областният управител Нели Георгиева и ръководителите на МБАЛ Шумен, Регионалната здравна инспекция, НОИ–Шумен, КОЦ-Шумен, болницата във Велики Преслав, ДКЦ1 Шумен, Държавна психиатрична болница Царев брод, ТЕЛК-Шумен.
Директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Пепа Калоянова съобщи, че проблема със забавените експертни решения се случва след закриването през есента на 2021 г. на втория състав н ТЕЛК в Нови пазар. Многократно са правени опити за решаване на казуса, но липсата на медици е пречка да бъдат разкрити други комисии. Към момента над 4 300 души чакат да получат експертни решения.
Изпълнителният директор на МБАЛ-Шумен д-р Димитър Костов обясни, че болницата непрекъснато търси начини и възможности за преодоляване на проблема със забавените решения, но те не водят до трайно решение. Той направи предложения в тази посока: 1. премахване на районирането при разглеждането на случаите; 2. подобряване на финансирането на тази дейност като стимул за лекарите специалисти; 3. промяна в нормативната уредба, касаеща медицинската експертиза за намалената работоспособност на хората, които са упражнили право на пенсия.
Тези предложения бяха подкрепени от участниците в срещата и областният управител се ангажира да бъдат изпратени до Министерството на здравеопазването до края на тази седмица с оглед сериозния проблем със забавянето на експертните решения в област Шумен.
24shumen.com