Извънредна родителска среща за опасностите от употребата на вейп устройствата и синтетичните наркотици сред младите хода се проведе в Шумен. Инициативата е в рамките на кампанията на ОДМВР-Шумен „ Да пазим нашите деца”, която се провежда в партньорство с Община Шумен и Регионалното управление на образованието
Основната цел на кампанията е да се повиши информираността сред учениците и сред родителите за рисковете и последиците от употребата на вейп устройствата и синтетичните наркотици. Пред родителите на деца от училища в Шумен директорът на областната дирекция на полицията ст. комисар Георги Гендов посочи, че през последните две години полицията е работила по над 280 сигнала за наркотични вещества. През 2024 година са иззети 101 вейп устройства и близо 450 мл наркотична течност за тях. Това ясно показва модерната тенденция в момента. Знам, защото съм родител на две деца, че няма нищо по-важно от живота и здравето на най-ценното ни – нашите деца. За да постигнем резултат, да намалим до минимум употребата на вейповете и синтетичните наркотици имаме нужда от съмишленици и ги търсим сред вас родителите, училищните педагози и местната власт, допълни Гендов. Специалистите от Общинския съвет по наркотични вещества обясниха на родителите кои са опасните признаци, свързани с употребата на наркотици. Запознаха ги с основните отклонения в поведенческите норми на учениците. Шуменският лекар- токсиколог д-р Петко Загорчев обърна специално внимание на тежките последствия, които води след себе си употребата на синтетични наркотици. Синтетичната дрога като жарава изгаря мозъка, свързана е с епилептични припадъци , сърдечносъдови инциденти. Тези синтетични канабиноиди имат неприятното свойство да се свързват трайно с рецепторите в мозъка, в резултат на което се развиват и психични отклонения в мозъка, параноични страхове- да виждаш в собствените си родители враг, да посегнеш на родителите си с нож, да убиеш, да нанесеш физическа увреда. Ако не размахваме пръсти, а кажем истината каквато е, децата са достатъчно зрели и интелигентни да си направят извода, допълни д-р Загорчев. Началникът на отдел „ Разследване“ към областната дирекция комисар Веселин Захариев допълни, че извършителите на престъпления, свързани с наркотици на са само пълнолетни, а и на крехка 14-15-годишна възраст. Когато децата се озоват при нас вече е твърде късно. Не винаги деянието, което извършат като непълнолетни е единична проява и често пъти при пълнолетие престъпленията, които извършват стават по-тежки.
Кметът на Община Шумен проф. Христо Христов подчерта, че общинска администрация e загрижена за бъдещето на града, затова трябва да се направи всичко възможно и се обедният усилията, за да има здрави деца и образовано поколение. Знам че страховете и забраните не работят, най-добре е да изградим доверителни отношения и да бъдем приятели с тях. Бихме могли да ги научим, че не винаги модерното е полезно, допълни зам.-кметът по „Социална политика и здравеопазване” д-р Светослава Хайнова.
Към родителите се обърна и ученичка от шуменско училище и доброволец в Български червен кръст Симона Тодорова. Около мен има и такива, които избират да решат някой проблем с употребата на наркотични вещества Когато децата не знаят с какво да се занимават избират този начин да бъдат различни и забелязани от останалите. Вие трябва да разбирате детето си и да сте готови да му помогнете и да му подадете ръка, когато забележите някакви промени в неговото поведение, призова Симона.
В края на срещата родителите имаха възможност с помощта на симулационни очила да видят как се вижда ако човек е употребил различни видове наркотични вещества.
24shumen.com