Днес отбелязваме църковния празник Въздвижение на Светия кръст Господен, наричан от народа Кръстовден. В православния календар това е ден в памет на Христовите страдания, в чест на Въздигането на кръста. Това е един от четирите дни в година, в който според православната религия се извършва поклонение. По древен обичай на този ден се прави водосвет и свещениците ръсят с кръст по домовете за благословение.
Народът вярва, че на Кръстовден „денят и нощта се кръстосват“, което ще рече, че стават равни по времетраене. Смята се, че на този ден настъпва есенният сезон – времето се застудява, водите на морето и реките изстиват. От Кръстовден може да започне сеитбата на зимните житни култури. На Кръстовден се „осветява“ семето за посев. В някои райони на страната празникът е наречен гроздоберник, защото започва гроздоберът.
На Кръстовден се спазва строг пост, „говеее се за кръста” и не се яде нищо червено: червен пипер, домати, репички, червени ябълки. На трапезата се слагат грозде, печена тиква, обреден хляб и други задължително постни храни, а най-възрастната жена в дома трябва да опече специален обреден хляб, наречен Кръстова пита, украсен с голям кръст по средата.
Днес имен ден празнуват всички, носещи имената Кръстю, Кръстьо, Кръстенa, Кристина, Кръстина, Кънчо и Ставри.
24shumen.com