Устните са със загадъчни извивки по своите краища. Мистерия на пет века за всякакви специалисти.
Джокондата на Леонардо.
Не е красавица, но картина, желана от всеки милиардер. Превърнала се в символ. Зад нея път се вие край хълмове, вижда се каменен мост, езеро, под страховити зъбери. Сякаш ренесансова магистрала през преизподнята дорде се стигне рая.
А Мона Лиза се усмихва. Стиснала тънки бърни, леко издути бузи, все едно хваната в момент на дъвчене, но с наслада.
Облегната небрежно, дясна китка върху лява. Общо девет пръста се обозрими. Символика, цифрология? Едва ли. Страховита красота зад нея. Чудна гледка от верандата, вероятно. Но пейзаж, навяващ фикция.
Важна, за пътя, който води незнайно къде…
***
„Няма нито един бизнесмен в България, над средното ниво, на когото да не му е потръгнало без поне една моя усмивка към него“.
Думите на Ахмед Доган в национален ефир, по времето, когато все още се изживяваше на падишаха от сараите. Тогава за първи път той изрече за „обръчите от фирми“…
***
Халил се движи бавно. Минава извечния път през селото. С най-добрия си приятел. Дружба на 34 години. Набор на демокрацията. Не е партиец. Едно старо магаре. Животното е родено на 11 ноември 1990 година, спомня си 74-годишният стопанин. Година след началото на „големите промени“.
„Заедно сме от тогава. Не го товаря много, но виж, не го кръстих Демокрация. Не се сетих, Ешек се казва“, споделя бай Халил. Всъщност, това е турската дума за магаре.
Животното е символ на Демократическата партия в САЩ.
Изследвания пък сочат, че в най-бедните страни продължителността на работещите магарета е средно 10-12 години, докато в по-развитите може да достигне 30-50 години.
Интересни изводи. По пътя на логиката или България се развива с много бързи темпове от 90-та година насам, или просто стопаните се отнасят с животните така, както със себе си. Второто май е по-вероятно.
Халил тегли и магарето тегли. Халил обаче повече. Щади животното. Защото е другар. Халил никой не го щади. Той е електорална единица.
Магарето на демокрацията. Кой за кого е бил по-ценен.
Изводите могат да бъдат ужасяващи…
Доган наричаха „архитекта на демокрацията“…
24shumen.com