дом Култура Млади таланти с концерт на шуменска сцена

Млади таланти с концерт на шуменска сцена

0
ДЯЛ
Снимка: Симфониета-Шумен

На 6 февруари от 18.35 ч. в концертната зала „Проф. Венета Вичева“ Симфониета Шумен ще представи за първи път нов формат – концерт-лектория, посветена на големия композитор, музикант, диригент и професор в Консерваторията в Санкт Петербург Александър Глазунов. Наричан „Златното момче“ и „Руския Брамс“, той е считан за „Последният романтик“, наследник на „Могъщата петорка“ – творческо обединение на руски композитори, създадено в Санкт Петербург в края на 50-те и началото на 60-те години на 19. век. В нея влизат Милий Балакирев, Модест Мусоргски, Александър Бородин, Николай Римски-Корсаков и Цезар Кюи. Младият Глазунов е надарен с огромен талант и още от ранна възраст възпроизвежда на слух най-сложните мелодии. Негов учител, наставник и вдъхновител става Николай Римски-Корсаков. През 1899 г. Глазунов е назначен за професор в Санкт Петербургската консерватория. През същата година той композира редица произведения, включително популярния си балет „Сезоните – Годишните времена“, както и Кантата в памет на 100-годишнината от рождението на Пушкин. Известен със своето великодушие и любов към студентите си, като директор на Консерваторията той дава по-високи стипендии на бедните студенти, като така е искал да помогне на младите хора да не погубят таланта си в бедност. През 1905 г. Глазунов и Римски-Корсаков се оказват въвлечени в политически турбуленции, защото защитават студентите си от новия режим. В техните очи и двамата композитори стават герои, въпреки че започват да получават писма със заплахи, а властта спира изпълненията на музиката им. Именно в началото на тези бурни времена Глазунов композира едно от най-известните си произведения днес, неговия Концерт за цигулка. По същото време той е поканен да изнесе лекции в Англия, където получава почетни докторски степени от Университетите в Оксфорд и Кеймбридж. Следващите години са тежки за руски гений, едва през 1928 г. той успява да замине за стогодишнината на Шуберт във Виена и повече не се връща в Русия. Започва диригентска кариера, обикаля Европа и влиза в студио, за да запише своя балет „Сезоните“. През 1936 г. Александър Глазунов умира в Париж. Погребан е в известното гробище „Пер Лашез“. Останките му са пренесени обратно в Русия през 1972 г.
Това пътешествие в света на музиката ще бъде допълнено с още много интересни факти от живота на Александър Глазунов, както и с прекрасната му музика. За изпълнението на романтичния, нежен и пълен със страст и радост Концерт за цигулка, на сцената ще излезе младата музикална надежда – цигуларят Тодор Георгиев. Той започва да свири на цигулка в подготвителния клас в Национално училище за музикално и танцово изкуство “Добрин Петков” в Пловдив при Анелия Сталева. През 2018 г. продължава обучението си в Националното музикално училище „Любомир Пипков” в София, а след това в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” в класа на д-р Милена Вълева. Учи камерна музика при Магдалена Далчева и проф. Огнян Константинов. През 2022 г. е приет в Idyllwild Arts School в Калифорния, САЩ. Участвал е в майсторски класове на изтъкнати музиканти като проф. Минчо Минчев и Светлин Русев. Концертмайстор е на различни оркестри, сред които Младежка филхармония „София“ и „Франк Мартен Плейърс“. Носител е на първи награди от национални и международни конкурси, като „Светослав Обретенов“ в Провадия и „Надежди, таланти, майстори“ – Добрич. Тодор Георгиев е и един от основателите на трио “Пезанте”.
Повече за “последния романтик” ще разкаже Радост Александрова. Тя ще разкрие интригуващи истории и непознати факти от живота и творчеството на Александър Глазунов. Радост Александрова е завършила Националното музикално училище „Любомир Пипков” в София със специалност класическо пеене в класа на д-р Росица Вълканова. В момента е студент първи курс в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” със специалности „Класическо пеене“ в класа на доц. д-р Мариана Пенчева и „Музикознание и история на музиката“ в Теоретико-композиторски и диригентски факултет при проф. д-р Илия Граматиков. Като дете е част от вокална група „Смехорани“, след това пее в дуета „Радост Александрова и Александър Балевски“, с който през 2014 г. печелят златен медал от фестивала „Орфеева дарба“ в София. Сред най-значимите ѝ изяви са участията ѝ в Коледното матине по БНТ през 2022 и 2023 г.; концерт към Европейски музикален фестивал „Cantus Firmus” със Симфоничен оркестър на Принстънския университет ш с участието на Младежка хорова капела към НМУ „Любомир Пипков“.
За концерта „Последният романтик“ на диригентския пулт ще излезе маестро Славил Димитров. Публиката ще се наслади на Концерт за цигулка и оркестър – шедьовър на романтичната музика и „Сезоните – Годишните времена“ – изящен едноактен балет в четири картини, който чрез музиката изобразява смяната на четирите годишни времена и вечния кръговрат на природата.
Това е вечер за ценители – музика, емоция и познание на едно място. Заповядайте да се насладите на изкуството и да научите повече за последния майстор на музикалния романтизъм!
Билети може да закупите онлайн на https://entase.to/uEK и на касата на концертна зала „Проф. Венета Вичева“.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияПланови и неотложни прекъсвания на електрозахранването

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here