Книгата „100 години баскетбол в Шумен” беше представена днес от автора й Гроздалин Грозданов – доайен на местната баскетболна общност. Тя е създадена по идея на Ваньо Георгиев, бивш председател на Управителния съвет на Баскетболен клуб „Шумен”.
Гроздалин Грозданов разказа редица интересни факти от историята на баскетбола в града, които той е събрал от вестниците „Шуменска заря” и „Коларовградска борба”, както и от книги на спортните журналисти Борис Павлов и Николай Чакъров. Изданието съдържа историята на играта и информация за личностите, допринесли най-много за баскетбола в Шумен, сред които изпъкват Костадин Димитров и Живко Жечев.
Историята на баскетбола в Шумен започва през 1922 г., когато учителката по физическо възпитание в Девическата гимназия с фамилия Табакова донася напечатани 14 правила на играта. Първоначално баскетболът в Шумен се развива сред жените. С участието си във второто държавно първенство мъжкият баскетболен отбор на Шумен под името „Панайот Хитов” става първият извънстоличен клуб, записал участие на това ниво. Разцветът на баскетбола започва след построяването на игрището на Дома на народната армия в центъра на града, което става домакин на републиканско първенство. През 1958 г. девойките на Шумен стават републикански шампионки, а на следващата година това постижение повтаря и мъжкият отбор. Шуменските баскетболни отбори се представят много добре в първенствата през периода 1954-1964 година, както и от 1984 г., когато четири сезона под името „Пътен строител” и 8 сезона под името „Фикосота” играят важна роля в шампионата. През втория период Шуменският отбор завършва два пъти на трето място в първенството, и един път на второ и три пъти на трето място в турнира за Купата на България, участва и в международни турнири. Сред любопитните факти е и този, че Радой Ралин посвещава стихотворение на шуменските баскетболистки.
Янко Янков, член на Управителния съвет на Баскетболен клуб „Шумен”, благодари на Гроздалин Грозданов за книгата и отбеляза, че тя е насочена към младите, които трябва да се запалят по баскетбола. Той изрази надежда, че програмата, която се подготвя за отбелязване на 100-годишнината на шуменския баскетбол през 2022 г., ще може да се реализира в пълен обем.
24shumen.com