Иван Раденков е популярен детски писател. Носител е на националната награда „Константин Константинов“ за автор и на наградата на детското жури за 2021 година. През 2017 е избран за посланик на детската книга на „Забавното лятно четене“. Модератор е на събитията по време на Международния детски литературен фестивал в София. Поканен е да участва като гост на първия салон на съвременната детска литература в Рим.
Управител е на IT фирма.
Срещите му с ученици от страната се превръщат в истинска творческа забава. Така беше и при представянето на книгата му „Приключенията на Кураж Фураж, Гризни Халва и Пане Кашкавале в царство Патладжания“ пред третокласниците от СУ „Панайот Волов“, което се състоя в зала „Сава Доброплодни“ на НЧ „Добри Войников-1856“.
– За злояди деца ли е написана тази книга? Или за хора, които превръщат храненето в приключение?
– Аз го превръщам в приключение. Вкъщи храната се цени и обича. Да похапваш вкусно е страхотно, а защо да не бъде и приключение? Точно както изследователят се впуска в джунглата или някоя неизследвана планета, ние в кухнята изпробваме нови рецепти и дегустираме непознати вкусове.
– Как се раждат историите и героите в тази книга, изобщо – в книгите Ви?
– Най-често от смешни случки или недоразумения от живота. Затова се радвам на всичко различно и ново, което ми се случва. Безкраен източник за смешки са децата ми. Но понякога използвам и хитри игри и каламбури, за да си произведа смешки, около които да завъртя хубави и смислени истории. Например, фантазийният биом, при който две абсолютно различни думи се съчетават, за да произведат фантастична история.
– Представяте ли си как ще бъдат прочетени? По-интересно ли е, ако се четат от родителите и децата заедно?
– Сигурно. А най-интересни ще са, ако се прочетат, докато скачате с парашут или сте край лагерния огън в джунглите на Танзания. Е, най-сигурното и добро място е в леглото, малко преди заспиване, докато родителите ви сладко похъркват до вас, след безкраен опит да ви приспят.
– Колко е важно това четене за близостта между детето и родителите?
– Безкрайно важно. Но не е само четенето. А разговорите после, близостта и това да се научите да си споделяте взаимно, да бъдете приятели, освен родители и деца. Да си имате доверие и да знаете, че сте заедно и взаимно изживявате дадена емоция или приключение.
– Какво бихте искали да научат от Вашите книги и децата, и родителите?
– Ако децата и родителите се забавляват с моите книги, това е едно добро начало. Оттук нататък, ценностите и моралът, който съм вложил в тях, ще им се лепне без нужда от назидателност или насоки. Добрата литература не дава готови отговори, а насочва, кара те да мислиш и да търсиш истината.
– В началото на интернет революцията въпросът „ще изяде ли мишката книжката“ предричаше гибелта на книжката. След почти две десетилетия тази апокалиптична прогноза май се отлага.
– Няма как да я изяде. По-скоро интернет революцията помага да достигнем до повече заглавия по повече начини и на различни носители. В крайна сметка, ако нещо е интересно и носи стойност, няма как да изчезне. И тук е нашата задача като писатели да бъдем актуални, нови, интересни и вълшебни за децата, а не недостижими и студени.
Роза Енчева
24shumen.com