Превенцията по отношение на безопасността на движение на електрическите тротинетки и на велосипедите обсъди на свое заседание Областната комисия по безопасност на движението по пътищата в област Шумен. Това съобщиха от пресцентъра на Областна администрация.
Областният управител д-р Владимир Йолов обясни инициативата да организира тази дискусия по темата с необходимостта от превантивни дейности с цел да бъде осигурена безопасна среда за тези алтернативни средства за предвижване в градска среда, които стават все по-предпочитани от хората. „Важно е да знаем правата и задълженията си, когато използваме подобно превозно средство“, каза областният управител и подчерта, че разчита на всички институции за съвместна работа и инициативи.
Другите решения са Община Шумен да извърши преглед на състоянието на съществуващите велоалеи, както и предстоящите информационни кампании да бъдат съвместни между институциите и по-масови, като Областна администрация ще се включи в тях. Ще се работи за увеличаване и профилиране на образователните часове по безопасност на движението в училищата, като това ще бъде обсъдено и развито с Министерството на образованието и науката.
На заседанието беше разяснено, че от средата на 2020 г. има промени в Закона за движение по пътищата, които регулират използването на електрически тротинетки. Максимално допустимата скорост, която водач с електрическа тротинетка може да развие, е 25 км в час. В случай, че лицето е до 18 години, законът гласи, че то трябва да ползва каска. За управление на електрическа тротинетка само по велосипедни алеи са необходими минимум навършени 14 години. Минималната възраст на водача от 16 години е необходима за управление на такъв вид електрическо превозно средство по велоалеи и пътища с максимална скорост до 50 км в час. Забранено е карането по тротоари и по пешеходни алеи.
В работата на комисията се включи представителят на фирма „Лайм Технолоджи“ ЕООД Петко Анчев, с която община Шумен има сключено споразумение за изграждане на публична система за споделено използване на електрически тротинетки (скутери). Той съобщи, че фирмата работи в 8 града и има над 100 хил. потребители. „Ние като компания не позволяваме ползването и регистрирането на потребители под 18 години, въпреки че закона дава възможност лица под 18 години да карат такива скутери при определи правила“, каза Анчев. При започването на дейността си в Шумен от фирмата са раздали безплатни каски с цел хората да бъдат стимулирани да се грижат за своята безопасност, като предстоят и нови такива инициативи. Проведена е и информационна кампания, като са раздадени брошури с правилата за ползване на електрическите скутери.
Директорът на ОД на МВР-Шумен ст. комисар Георги Гендов съобщи, че полицията регулярно провежда кампании за превенция на пътната безопасност. Срещи се провеждат в училища и детски градини, на които целта е да бъдат разяснени правилата за движение по пътищата. Като проблем от органите на реда беше посочено, че голяма част от ползвателите на електрическите тротинетки нямат свидетелство за управление на МПС и не познават Закона за движение по пътищата. Контролната дейност се затруднява и от факта, че този вид превозни средства не подлежат на регистрация.
Румен Захариев от община Шумен съобщи, че осъществяват контролна дейност съвместно с представители на ОД на МВР. Според него е необходимо от Общинския съвет да бъде приета специална наредба с определени регламенти, като се проведе широко обсъждане по проблемите. Представители на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ също се включиха в заседанието и изразиха позиция, че е необходимо общината да създаде организация и да определи места за паркиране, за да се развие по устойчив начин използването на този вид средство за предвижване.
По предложение на областния управител бяха приети няколко решения от членовете на комисията. Областна администрация ще организира експертна среща с представители на всички институции, където да бъдат обсъдени различни предложения за необходими законодателни промени и промени в други нормативни документи.
24shumen.com