С повишаване на температурите през летния сезон, Регионална здравна инспекция-Шумен напомня, че те могат да бъдат и опасни за здравето.
Слънчевият и топлинният удар са едни от по-сериозните състояния, които могат да възникнат в резултат на прегряване на организма. Най-застрашени от слънчев удар са възрастните над 60 години и децата, както хората със сърдечносъдови заболявания и хората със затлъстяване.
Разликата при топлинен и слънчев удар е в това, че топлинен удар може да се получи не само на слънце. При него най-неприятното усложнение е, че спира отделянето на пот вследствие на дехидратация, за разлика от слънчевия удар, при който потоотделянето е запазено. Топлинен удар може да се получи при работа в топли и влажни помещения, при задушно време и висока влажност на въздуха и на открито. При такива условия се затруднява отделянето на топлина от организма към околната среда.
Предразполагащи моменти за това са усилена физическа работа при пълен стомах, употреба на алкохол, носене на дебели и затворени дрехи, както и наличие на сърдечно-съдово заболяване и затлъстяване.
Признаците на слънчев и топлинен удар са сходни. Налице са главоболие, зачервяване на лицето, обилно изпотяване, ускорено и затруднено дишане, отпадналост, гадене или повръщане, световъртеж и бучене в ушите. При по-тежки форми настъпват загуба на съзнанието, халюцинации и гърчове.
Симптомите на топлинния удар при началната му фаза са отпадналост, главоболие, гадене, повръщане, неволно треперене на отделни мускулни групи (крампи).
В следващата фаза се наблюдава нарушение на тонуса и съзнанието до степен на топлинен припадък и рязко се повишава телесната температура до стойности над физиологичните. Налице са общо зачервяване на кожата, без изпотяване.
Важно е да се уточни, че ако не се лекува, това състояние води до спиране на дишането и смърт.
Оказване на първа помощ
Първата помощ при топлинен или слънчев удар трябва да се окаже бързо, независимо от степента на увреждане. Пострадалият се пренася на хладно, сенчесто и проветриво място, поставя се в полуседнало положение, дрехите се разхлабват, необходимо е да се напръска с вода и на главата да се постави студен компрес. Мокри кърпи се поставят и на гърдите, корема и гърба на пострадалия и му се дава да пие студена вода. След 4 до 5 часа, ако бъде охладен навреме, човек възвръща нормалния си тонус.
Какво можем да направим?
По възможност да не сте изложени на пряка слънчева светлина, особено в обедните часове.
Пийте повече течности, като е важно да се избягва употребата на алкохол, кофеин-съдържащи напитки и захарните изделия, които значително увеличават загубата на течности от организма.
Хранете се по-често с малки порции и наблегнете на плодовете и зеленчуците, особено тези с богато съдържание на вода – домати, краставици, диня, пъпеш, ягоди, праскови. Освен вода, те ще ви набавят и необходимите соли, които губите чрез потенето – натрий, калий и др.
Не оставяйте деца или животни в паркиран автомобил.
Ако приемате лекарства, консултирайте се с лекуващия лекар как лекарството може да повлияе върху терморегулацията и флуидния баланс.
При всички случаи на необходимост от спешна помощ в ситуация на топлинен или слънчев удар, нуждаещите се трябва да се обърнат към центровете на спешна медицинска помощ на тел. 112.
24shumen.com