Представиха проекта за дигитализиране на над 30 000 движими културно-исторически обекта в област Шумен. Средствата са в размер на 684 211 лева и се отпускат от Финансовия механизъм на Европейския съюз.
Шумен печели финансиране в конкуренцията на 22 проекта от цялата страта. До финала достигат три идеи, като шуменският проект е оценен с 94 точки от 100 възможни.
Ръководител на проекта е Росица Добрева – директор на Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен.
Целта е да се дигитализират старопечатни книги, документи и архиви от периода на Възраждането, музейни експонати, църковни реликви.
Експонатите ще бъдат качени на платформа във виртуалното пространство, която ще бъде със свободен достъп от цял свят.
За реализиране на проекта ще бъдат обособени лаборатории оборудвани с 3D лазерен скенер, компютърна и фотографска техника.
Предвижда се да бъдат дигитализирани около 14 000 културно-исторически движими ценности от градския музей в Шумен. Те представят наследството на региона от праисторията до наши дни, над 2 000 единици от фонда на Градската художествена галерия „Елена Карамихайлова“. Ценни старопечатни издания, книги от Възраждането и документи на Народно читалище „Добри Войников“, както и ценни издания на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен, която притежава един от най-богатите фондове в страната с над 750 000 тома.
С модерната техника ще работи предварително обучен екип.
Дигитализараните движими културно-исторически ценности ще са в помощ на студенти, ученици и научни работници. Създаването на платформата във виртуалното пространство ще запознае хората по света с богатата история на земята люлка на българската държавност.
Проектът ще стартира след 7 март, когато ще бъде подписан договора с Община Шумен.
Предвижда се проектът да бъде реализиран до 2024 година, когато ще бъде организирана и голяма дигитална изложба.
24shumen.com