Ден на отворени врати за потенциални социални предприятия организира Регионалният център за развитие на социалната икономика в Североизточна България с любезното домакинство на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. На 18 март, вторник, експерти на Министерството на труда и социалната политика, ще чакат всички, които се интересуват от темата, във фоайето на Корпус2 на Университета. Денят на отворени врати ще започне в 10.00 часа. Това съобщиха организаторите на събитието.
Паралелно ще се проведе кръгла маса на тема „Солидарност между поколенията – гаранция за благополучие днес и утре“. Тя е организирана от катедра „Социални дейности“ и е посветена на Световния ден на социалната работа.
Кой може да бъде регистриран като социално предприятие?
Всяко юридическо лице (в това число НПО, ТПК) с търговска дейност, което наема хора от уязвими групи и/или дарява печалбата си за избрана от него кауза.
Защо е важна регистрацията?
Тя дава достъп до национални и европейски програми за финансиране, до безплатни платформи и различни мрежи за сътрудничество. Осигурява и правото да се ползва специалната марка за социално предприемачество.
Регионалният център за развитие на социалната икономика в Североизточна България, познат и като „Фокус-точка Варна“, беше създаден преди почти 2 години по Националния План за възстановяване и устойчивост. Целта му е разгръщане на мрежата от предприемачи, които осигуряват работни места на хора от 12-те уязвими групи, описани в Закона за предприятията на социалната и солидарната икономика.
Така в Североизточна България бяха регистрирани 33 социални предприятия. В тях работят над 150 представители на уязвими групи : хора с увреждания, бежанци, бивши зависими, безработни 55+, родители на деца с дефицити, младежи, израснали в институции, жертви на трафик и насилие, бивши затворници, бездомни хора, младежи без опит до 29 г., трайно безработни… Всички те получиха възможност за пълноценен труд – в условия и с работна продължителност според възможностите им. Варна е градът с най-добре развита икономика с кауза (https://www.facebook.com/profile.php?id=100093783941628) в България с 28 официално регистрирани социални предприятия (на второ място е София – с 27).
В останалите области в Североизточния район за планиране социалната икономика е по-слабо застъпена – в Добричка област регистрираните предприятия са 3, в Шумен и Търговище – по 1.
7-членният екип на Регионалния център осъществява и безплатни консултантски, комуникационни и маркетингови услуги за бизнесите с кауза. Организира базари, борси и фирмени договаряния за социалните предприятия. Така много от тях вече работят в сътрудничество с големи бизнес партньори, изкушени да включат интегритета и устойчивото управление в бъдещето си развитие. Сред примерите на солидарната икономика са и няколко институции, които вече търсят за озеленяване, кетъринг, фирмени сувенири и подаръци именно социалните предприятия.
24shumen.com