дом Общество Даринка Вълкова: Мисията на всеки учител е да развива таланта на своите...

Даринка Вълкова: Мисията на всеки учител е да развива таланта на своите ученици

1
ДЯЛ

Винаги е искала бъде учител. Не само защото обича математиката, а и защото има вътрешното усещане за призвание.
На празничната церемония по повод 24 май беше отличена с Наградата на Шумен за образование и наука в категорията „Учител на годината в сферата на природните, математическите и техническите науки“.
Даринка Вълкова е машинен инженер, но за да осъществи мечтата си да работи в училище, завършва след това математика и информатика. Учи и психология. Вече повече от 20 години е преподавател по техническо чертане и информационни технологии в ППМГ „Нанчо Попович“.
Успехите на нейните ученици карат колегите й от страната да говорят за шуменска школа по техническо чертане. За наградите и отличията на възпитаниците й вероятно може да се състави многотомно издание, като се приложат и техните разработки. Достатъчно е обаче да се споменат само резултатите от участието им в последната юбилейна XL национална олимпиада по техническо чертане през април тази година, за да си представим един невероятно талантлив и мотивиран отбор.
От общо 9 призови места на олимпиадата 6 печелят ученици, подготвени от Даринка Вълкова (1 и 3 място в първа група, 1, 2 и 3 място във втора група и 2 място в трета група). Всичките 11 момчета и момичета, които се състезават, имат отлични оценки. Трима от тях са лауреати – това е най-високото отличие на олимпиадата за ученици от 11 и 12 клас.
„За мен е важно преди всичко да създам среда за общуване, в която всеки може да разчита на другия и да се подкрепят като в едно семейство. Да са конкуренти в състезателната зала, но извън нея да са общност, в която имат нужда един от друг и си помагат. Смятам, че добрият учител е този, който обича децата и им го показва. Те със сигурност ще усетят тази любов и ще отговорят със същото“, казва Даринка Вълкова.
Споделя, че през годините професията й я е срещала с много талантливи и мотивирани шуменски момчета и момичета. По думите й интересът на младите хора към техническото чертане е голям, защото има и практическо приложение. Да си представиш нещата пространствено, изисква креативно и комплексно мислене, въображение, бързина, а любопитство те води все по-далече и по-далече – как ще изглеждат в реалността, за какво ще послужат.

„На олимпиадата времето за разработване на писмената работа за първа група е 4 астрономически часа, а за втора и трета – 5 астрономически часа. На втора група се дава сборен чертеж и учениците трябва да извадят определен детайл, да си го представят как е свързан с останалите елементи в сборния чертеж, да се определят допуските и сглобките и да изобразят вярно всички повърхнини. Това е много трудно, защото като „извадим“ останалите детайли, трябва да „видят“ вътрешните повърхнини. Не бива да има излишни или недостатъчно изобразени проекции. Нашите ученици изпълняват толкова точно и перфектно задачите си, че всеки инженер може да се възхити на тяхната работа. Оразмеряването на детайла е сложна задача. А първа задача е да направят скица на детайл от аксонометрично изображение. Много работа – за малко време. Като инженер смятам, че това е много, много трудно. Първа група решават задача за намирането на трета проекция по зададени две,“ обяснява Даринка Вълкова.
За учениците си може да разказва с часове.
Работи с три групи целогодишно два или три път седмично по три часа, но преди олимпиада заниманията са интензивни – поне един месец и всеки ден. В математическите гимназии такъв материал не се изучава, а нейните възпитаници успяват да са на най-високо ниво.
И когато я попитат какво толкова има в тази стая, в която работите, че там се раждат такива таланти, тя отговаря: „Доста е поразхвърляно, но има всичко – интерактивност, дигитални технологии, иновации, различни пособия, но преди всичко има жив и емоционален човешки контакт, който виртуалният свят не може да даде на младите хора. Той ни прави приятели за цял живот“.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияПроф. Христо Христов: Честит 24 май!
Следваща статияПроф. Добромир Добрев: На този ден ни обединява неугасващият стремеж към знанието

1 коментар

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here