дом Общество Църквата почита паметта на Св. Сава, хиляди празнуват имен ден

Църквата почита паметта на Св. Сава, хиляди празнуват имен ден

0
ДЯЛ

Днес почитаме паметта на Света Сава – сестра на Света Варвара и Свети Никола. Смятана е за покровителка на чумата.
Източноправославната църква почита на този ден светеца Свети Сава, но в България представите са за жена светица.
Според народното поверие Сава е по-добрата сестра и винаги върви на крачка след Варвара, молейки я да не пуска от ръкава си ледени зърна по нивите. Двете сестри подготвят празника на своя брат Свети Никола и затова се казва: „Варвара вари, Сава пече, а Никола яде“.
В някои райони в страната се празнува за сечено и порязано, затова се избягва да се сече и реже. Жените не пипат остри предмети (ножици, ножове, игли), за да не им причинят зло Варвара и Сава. В определени райони празнуват Савинден и в чест на мъртвите. Жените приготвят варено жито и го раздават на гробището за помен.
Православната църква почита паметта на преподобни Сава Освещени. Историята на светеца тръгва от аристократичен род от Кападокия (Мала Азия). На 18 години Сава става монах и по-късно отшелник в пустинните местности край река Йордан.
С наследството след смъртта на родителите си, той построява странноприемници, болници и един манастир до град Йерусалим. Манастирът „Свети Сава“ съществува и до днес, а през цялото средновековие е средище на активна книжовна дейност и задължителна спирка за всички източноправославни поклонници.
По традиция в деня, в който се почита той, е забранено да се работи. На тази дата това се смята за грях.
Вярва се, че на Савинден бременните жени не бива да си мият главата, иначе децата им ще са със слаба памет.
Празникът е бил използван от знахарите за лечение и за правене на заклинания на дома срещу крадци. Смята се, че в този ден рискът човек да стане жертва на мошеници и измамници силно се повишава.
Покрай тези вярвания, хората свързвали Савинден и с редица поверия и поличби, които също като в деня на Св. Варвара, са свързани предимно с пророкувания какво ще е времето занапред.
Ако на 5 декември духа силен вятър, то такъв вятър трябва да очакваме да се извие и след Петровден в края на юни.
Ако пък по време на студовете катеричките напускат хралупите си и се спускат по дърветата, трябва да се очаква ледовете да се размразят.
Синигерът ако пее, това е на сняг, виелици и киша.
Предците ни са гадали и по това какъв пушек се издига от комина: ако е на стълб, ще е мразовито; ако е на влакна, чака ни лошо време; ако се стели към земята, следва да чакаме сняг, дъжд или размразяване.
Имен ден на 5 декември празнуват: Венцислав, Венцислава, Владислав, Владислава, Десислав, Десислава, Сабина, Сава, Савка, Савчо, Светослав, Светослава, Слав, Слава, Славей, Славейка, Славейко, Слави, Славка, Славчо, Станислав, Станислава, Съби и Събина.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияПроф. Николай Габровски получи първия мандат за съставяне на правителство
Следваща статияПроизшествията: Два пожара, един провиснал панел от тераса

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here