Вечер на особено музикално очарование за публиката обещават от Симфониета Шумен в концерта на 30 ноември. Гостува Бертен Д’Оландер, изявен флейтист от Белгия.
Бертен Д’Оландер е музикант с международно признание, богат опит и артистичност на сцената. Като първи флейтист на „Ансамбъл нова музика“ (Ensemble Musiques Nouvelles), Белгия – най-старият оркестър за съвременна класическа музика в Европа, той е в непрекъснато търсене на иновативни подходи. Притежава характерен почерк и уникален поглед върху музиката и света като цяло. Освен в Белгия, от той преподава 15 години в Музикалния университет в Кьолн, Германия. Пътува по света, за да изнася концерти и провежда обучения на ученици и студенти. Няколко пъти е посещавал България, но това ще бъде първото му гостуване в Шумен.
Симфоничният концерт ще демонстрира хармоничното сътрудничество между диригента Калина Василева и Бертен Д’Оландер. Програмата обещава разнообразна гама от музикални преживявания. Ще чуем творби от Жан-Филип Рамо, Менделсон и Моцарт.
Събитието ще се проведе в последния ден на ноември от 18.35 ч. в концертна зала „Проф. Венета Вичева“ в Шумен.
Никой не предполагал, че шестгодишният Бертен някога ще стане професионален музикант. Той взема първите уроци по флейта в местния оркестър Sint Caecilia съставен от дървени и медни духови инструменти, който има нужда от нови попълнения. Води ги диригентът, който е… кларинетист!
Бертен изненадва всички, когато след завършване на общо образование решава да продължи обучението си в консерваторията. Майка му и баща му не били много щастливи от този факт. Още повече, когато Габи Ван Риет – първа флейта в оркестъра на радиото в Щутгарт, обезсърчила Бертен, защото не била убедена в неговия талант.
За щастие Бертен среща Ян Ван Рит, професор в Кралската консерватория в Антверпен и солист-флейтист в белгийския радиооркестър, който въпреки липсата на средно музикално образование, решава да даде шанс на Бертен и го приема във висш музикален институт.
Поради почти пълното непознаване на репертоара и на артистите, в началото Бертен е сразен от нивото на своите състуденти. Но това го стимулира да работи усърдно, да практикува всички възможни упражнения и да свири по седем етюда на седмица, за да запълни пропуските.
Едва година по-късно неочаквано му се отдава възможност да заеме поста на флейта пиколо в оркестъра на операта в Антверпен. След това бързо следват различни предложения за работа – с „Филхармонията“, Националния оркестър и Националната опера, по-известна като „La Monnaie-DeMunt“.
Междувременно той завършва обучението си с отличие, комбинирайки заетостта в оркестрите с почти целодневно преподаване на деца в музикални школи.
На 25 години, вече назначен като професор по флейта в Училището по изкуства LUCA, той е поканен на прослушване за легендарната Берлинска филхармония. Адски трудно, но справедливо, това прослушване показва ясно, че нито подготовката на Бертен, нито нивото му са достатъчно добри и, разочарован, той се прибира обратно Антверпен.
Следват години на колебание, които в крайна сметка водят до твърдото решение да изучи всички аспекти на флейтата, да направи „дисекция до кокал“, да търси информация, да преосмисли магическата концепция за „талант“ като я сведе до по-„управляемото“. Всичко това му помага да достигне „музикално-комуникативно свирене най-високо ниво“.
Последните петнадесет години, инструментално-техническите изисквания на съвременния музикален свят към него като първи флейтист в „Ensemble Musiques Nouvelles“ и високата степен на образование, която се изисква в „Musikhochschule“ Кьолн допринасят за все по-голямата еволюция на Бертен Д`Оландер като артист с изключително характерен език и уникален поглед върху музиката и света като цяло.
24shumen.com