Екип от анкетьори и наблюдатели от гражданското съсловие, в т.ч. и журналисти ще следят как се осъществява реформата в съдебната система. Гражданският мониторинг ще обхване прилаганите от съда антикорупционни мерки и недопускането на конфликт на интереси при подбора и работата на съдиите и съдебните зеседатели, това са основните цели заложени в проект „Прозрачен, достъпен и независим съд с високо общестевно доверие“. В рамките на проекта ще бъде направено и обществено допитване относно прозрачността на съда, Районен и Окръжен, съобщи ръководителят на проекта Недялка Русева от Демократично сдружение „Искам да знам“. В екипите ще бъдат привлечени и външни експерти – квалифицирани юристи, психолози и социални работници,които ще работят с хора в неравностойно положение. А допитването ще бъде сред граждани и представители на местния бизнес. Ще бъдат попълвани анкетни карти с въпроси около дейността на съдилищата в региона и доколко е равен достъпът до правосъдие за бизнеса и гражданите.Ще бъде взето и мнението на адвокати.
Докладите от гражданския мониторинг ще съдържат препоръки за подобряване на достъпа до правосъдие, прозрачността и независимостта на съда, обясни Русева. А препоръките от анкетираните ще бъдат предоставени на административните ръководители на Окръжен и Районен съд Шумен. Те са партньори по проекта. Програмата на стойност 96 794,14 лева е в рамките на Оперативна програма „Добро управление“. 85% е финансирането от Европейски социален фонд, а 15 % е национално съфинансиране. Продължителността на проекта е 17 месеца.
“ С реализацията на този проект ще се опитаме да се върне доверието към съдебната система в Шуменска област“, б е първият коментар на председателя на Окръжен съд Шумен София Радославова. Искаме обществено доверие от гражданите към институциите, които ръководим, допълни председателят на Районния съд Емилиан Ангелов.
24shumen.com