Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) не желае да получава писма от Асоциацията по ВиК-Шумен за намаляване цената на водата. Това стана ясно днес по време на извънредното Общо събрание на местната Асоциация по ВиК. На срещата членовете й трябваше да приемат решение за връщане на старата цена на водата от 3.30 лева за кубик, промени в договора с водното дружество в частта му за загубите, инвестиционната програма и санкциите. Асоциацията искаше глобата за тригодишен период от 0.01% да се повиши на 2%.
Броени минути преди началото на заседанието, от МРРБ упълномощиха областния управител проф. Стефан Желев, като представител на държавата в качеството му на председател на Асоциацията, да гласува „против“ точките в дневния ред на събранието, свързани с искането за намаляване цената на водата. Това стана възможно, защото държавата в лицето на МРРБ държи блокираща квота от 35% в местната структура. За пореден път от регионалното министерство и КЕВР се позоваха на довода, че в предложения анализ, изготвен от работната група на Асоциацията по ВиК-Шумен, липсват аргументи за намаляване цената на водата и промени в договора с ВиК.
„Въпреки това аз ще изпратя отново писмата до МРРБ и КЕВР с искане да се намали горният праг на цената на водата в Шумен, който е 3.56 лева за кубик. Аргументът е, че 3 години поред ВиК не изпълнява инвестиционната си програма“, заяви областният управител проф. Стефан Желев.
„Продължаваме да работим по проблема и ще искаме да се върне старата цена на водата“, категоричен бе и кметът Любомир Христов, който бе упълномощен да представя община Шумен на извънредното Общо събрание на местната Асоциация по ВиК.
От своя страна Министерството на околната среда и водите бе дало положително становище и мандат на областния управител да гласува „за“ по всички искания на местната Асоциация.
На днешното извънредно заседание присъстваха представителите на общините в област Шумен. Те единодушно приеха всички точки в дневния ред. Техният вот обаче се обезсмисли от позицията на държавата в лицето на МРРБ. От ведомството бяха направили и абсурдното предложение ВиК-Шумен да вложи средствата от неизпълнението на инвестиционната си програма в изграждането на пречиствателни станции за отпадъчни води в Нови пазар, Велики Преслав и Смядово.
24shumen.com