Шофьорите трябва да сменят летните гуми на колите си със зимни преди 15 ноември. След тази дата стартират акциите за проверка на зимните гуми. Законът за движението по пътищата гласи, че от 15 ноември до 1 март всички автомобили трябва да бъдат със зимни гуми или дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm.
Припомняме, че служителите на КАТ и ДАИ имат специални уреди дълбокомери, които са минали на метрологичен тест. С тях могат да установят дали гумите са изтрити и могат да ви глобят, ако минималният грайфер на гумата е под минимума.
Специалистите твърдят, че летните гуми работят безпроблемно до 0 градуса по Целзий, но щом температурата падне под нулата, характеристиките им рязко се влошават. Ако температурите са над +7 градуса по Целзий пък е силно непрепоръчително да се кара със зимни гуми. Тогава те също са опасни.
На пазара има вече и всесезонни гуми, които също отговарят на изискванията на закона, но специалистите препоръчват те да се използват не повече от две години. Зимните гумите могат да се познаят от пръв поглед по маркера, който е приет от всички производители:
От Пътна полиция имат право да спрат автомобила и да глобяват, ако колата е с износени гуми.
Забранява се използването на автомобилни гуми с шипове по пътищата на републиканската пътна мрежа.
Глоба може да отнесете и за несветещи фарове и габарити, както и за неработещи чистачки и липса на течност за миенето на стъклото на автомобила.
Снимка: Pixabay.com
24shumen.com