С богослужения във всички храмове на Шуменска духовна околия бе отбелязан големия християнски празник на Св.Николай Чудотворец. След Света Богородица от години той е един от най-почитаните светци. „6 декември винаги празнуваме с особена духовна радост. Традицията в това отношение е многолетна, защото Светителят Николай в църковната история се показва като образец на вярата, кротостта, милосърдието и обичта към хората, заяви в проповедта си архиерейският наместник на Шумен отец Димитър Николов. Той припомни, че светецът е роден в гр. Мир, Мала Азия, където става пастир на соето духовно стадо. Служението му е преминало под знака на всеотдайността, на честността и истинността в годините на езичеството. И светецът утвърдил вярата на паството в Божия син Иисус Христос, като изкупител от греха. Приносът на светеца е в това че бил ревностен борец срещу ересите и разкола в Църквата. Помагал е на осъдени на смърт, на изпаднали в бедност и други тежки, житейски критични ситуации. Затова е бил обичан от своето паство. Умира през 312 г. Погребан е в църква в Истанбул. А по късно мощите му са пренесени в гр.Бари Италия. Отец Димитър призова миряните да следват Светителя Николай, да не се гневни, агресивни, да не желаят злото на никого. А омразата да бъде нещо чуждо за християните.
Заупокойна служба отслужи отец Димитър по повод две години от смъртта на световноизвестния археолог и богослов от Шумен проф. Тотю Тотев – преподавател в ШУ, и бивш негов ректор Почетен гражданин на Шумен. Въпреки, че професорът бе автор на стотици научни трудове, преведени на много езици, за хората беше достъпен и земен. Никога не се гордееше. Беше истински християнин, каза отец Димитър. Панихидата бе организирана от бивши студенти на проф. Тотев. А внушителното присъствие показа, че със смъртта на професора Шумен е изгубил един достоен гражданин.
Във Велики Преслав йеромонах Константин освети рибен курбан, който бе раздаден за здраве на жителите на старата столица.Рибата осигуриха частни дарители, които пожелаха да останат анонимни.
24shumen.com