дом Общество Смях през сълзи: Най-големите абсурди в българските учебници

Смях през сълзи: Най-големите абсурди в българските учебници

0
ДЯЛ

Първият учебен ден чука на вратата. Учениците са сърдити, че лятната ваканция продължава толкова „малко“ (само 3 месеца!), учителите искат по-високи заплати, послушни и любознателни ученици, а родителите са във възторг, че децата им са преминали още едно стъпало от образователната стълбица.
Издателствата прибраха парите за написването на новите учебници, сътворени, както обикновено през последните десетилетия без да са съобразени с потребностите на децата и тяхната възраст. Припомняме, че през 2016 г. тогавашният образователен министър Тодор Танев хвърли в смут учители и родители с признанието, че „всяка година се дават 20 милиона лева за написването на учебници“.
С трепет и вълнение очакваме новата учебна година да ни шокира с още нелепи образователни бисери, които невинните ни деца ще трябва да попият.

Вижте за какви куриози на знанието и науката МОН харчи пари:

„Морската вода е солена, защото в нея е разтворено голямо количество готварска сол. Във водата се разтварят редица твърди вещества, течности и газове” – Учебник „Човекът и природата” за 3-ти клас
„Растенията сами произвеждат храната си. Те се наричат производители. Животните ядат готова храна – растения и други животни. Затова те се наричат потребители” – „Човекът и природата“, 3 клас, изд. „Булсвет“
„Връх Шипка се намира на върха на планината. Опълченците са ситуирани на него“ – Учебник по литература за 7 клас, изд. „Анубис“
„Левски е заловен от турската полиция” – „Човекът и обществото“, 3 клас
„Мандатът на българският президент е 4 години“, „Човекът и обществото“, 4 клас, изд. „Анубис“
„Освобождението на България е излишно, защото трябва да се отделят пари за армия и се забелязва рязък спад на стопанския живот, например драстичното намаляване на козите”, изд. „Червената къща“

„Кон излезе на ливада,
вдъхна въздух и умря.
Възкачи се на небето
и какво ли не видя.
Две кебапчета крилати
Пазят рая с автомати“ – Учебник по музика, 5 клас, изд. „Просвета“

„Това са вечери, в които е застрашена самата смисленост на живота.“ /за стихотворението „Зимни вечери“, учебник по литература, 8 клас, издателство „Анубис“/

„Всеки акт, който е изключение спрямо традицията и е нарушение спрямо нейната системност, според традиционния човек е лишен от сакралността и свръхсмисъла, които би ѝ придал.“ /9 клас, учебник по литература, електронен учебен курс/

„Ботевата поезия е резервоар на националната историческа памет. Тя съдържа в себе си ядро от смисли и образност, към които българската литературност ще се връща като към предначалие. Модерната субективност се ражда и в трагичния конфликт между небесния порив и телесното. В екстатиката на тази крайност се преживява любовта в лириката на Яворов. Индивидът на новото време обожествява любовния копнеж, но се взира и в тъмнината и тайната на пола.“ /учебник по литература, 11 клас, Издателство „Прозорец“/

В учебник по „Човекът и обществото“ на издателство „Просвета“ на учениците от трети клас пък беше обяснено, че Самуил се е борил за независимостта на страната ни, но през 1014 г. „сърцето на царя воин спряло да тупти“ без да е посочена причината смъртта му?!

Същият учебник излиза с шокиращи факти за Апостола на Свободата.
Оказва се, че Васил Левски е бил заловен от полицията, тъй като нарушавал закона. Ето защо бил осъден на смърт и убит. За бесило обаче никъде не се споменава?! Борбата му за освобождение пък тъне в пълно забвение. На финала, третокласниците остават с впечатлението, че Апостолът на свободата ни справедливо е бил наказан за престъпленията си.
На мутренско-автомобилна вълна пък е и учебникът по музика за трети клас. „Отдолу иде джип „Мицубиши“ с яка броня, с прозорци скришни. Всички по пътя той изпреваря. – Но на кого ли е! Кой ли го кара? – Вълчо го кара. Свири и гази! – А в колата коя е тази? – Лиска е вътре. И много иска на мис-конкурса да стане миска. – Давай, Вълчо, и наддавай златна пара звънка – мис да стане твойта Лиска, гиздава и тънка!“ (учебник по музика за III клас на издателство „Булвест 2000“, автори са Генчо Гайтанджиев, Мария Попова и Пенка Младенова).
„Мама обича ракия със салата“ В учебник по информационни технологии за 4 клас пък учениците имат задача да напишат текст на тема „Моята майка и аз”. Даден е пример как точно се пише и форматира текст със следното съдържание: „Мама обича да пие бира (Ариана)”. В друг примерен текст със същата цел пък пише: „Мама обича ракия със салата”.

Това са само част от бисерите, които излизат в българските учебници. Припомняме, че в медиите се появиха и много интересни задачи по математика. С тях се изчислява колко „кебапчета се раздават на предизборен митинг и през колко дупки на магистралата ще мине дадена кола“.
Снимка: Pixabay.com
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияСредище за младите: Ентусиасти изградиха геосфера пред „Безистена“
Следваща статияВятър, облаци, дъжд и гръмотевици ни очакват днес

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here