Нови възможности за свободно използване на писмени произведения от незрящи лица или лица с физически увреждания, които възпрепятстват четенето или боравенето с печатни материали ще дадат предвидените промени в Закона за авторското право и сродните му права. Правителството вече одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права.
С въведените промени се допуска изготвянето на копия в алтернативен формат, достъпен за лицата с увреждания – Брайлов шрифт, едър шрифт, адаптирана електронна книга, звукозапис на съдържанието на писмено произведение (аудиокнига), радиопредаване и други.
Копията в достъпен формат могат да се изготвят пряко от лица с увреждания, от техен асистент, или от организации, които са уведомили министъра на културата, че ще извършват такава дейност. Като такива организации законът предвижда да могат да работят юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, народни читалища, библиотеки или специалните училища за обучение и подкрепа на ученици със сензорни увреждания – увреден слух или нарушено зрение.
Организациите, които извършват такава дейност, са задължени да гарантират спазване на неимуществените авторски права, да предотвратяват неоторизирано използване от страна на лица, които не страдат от увреждане по смисъла на закона или по начини, извън допустимите от закона. Записано е и задължение за предоставяне на информация относно наличния каталог на копия в достъпен формат, поддържан от съответната организация.
24shumen.com