дом Общество Асоциацията по ВиК не взе решение за съгласуване на Бизнес плана на...

Асоциацията по ВиК не взе решение за съгласуване на Бизнес плана на водното дружество

0
ДЯЛ
Снимка: Областна администрация-Шумен

Общото събрание на Асоциацията по ВиК в област Шумен не взе решение за съгласуване на Бизнес плана за развитие на дейността на „Водоснабдяване и канализация-Шумен“ ООД като ВиК оператор за периода 2027-2031г. На общото събрание, свикано от областния управител и председател на асоциацията Георги Жеков, присъстваха представители на общините Шумен, Нови пазар, Велики Преслав, Каолиново, Върбица и Каспичан, както и управителят на „ВиК“ ООД – Шумен Иван Пушкаров.
Като представляващ държавата областният управител Георги Жеков гласува с мандат, получен от МРРБ и МОСВ, „за“ съгласуването на Бизнес плана на ВиК дружеството. „За“ бизнес плана гласуваха и общините Върбица и Каспичан. С гласуване „против“ бизнес плана бяха мандатите на общините Шумен, Велики Преслав и Каолиново, а община Нови пазар – „въздържал се“. С оглед получените 46.43% „за“ от гласовете в общото събрание на Асоциацията не беше взето решение за съгласуване на бизнес плана на дружеството, тъй като съгласно чл. 14, ал 3 от Правилника за дейността на Асоциациите по водоснабдяване и канализация решенията на общото събрание на асоциацията се вземат с мнозинство от ¾ от гласовете на присъстващите.
Общото събрание на Асоциацията по ВиК не взе решение и по отношение одобрението на подробна инвестиционна програма за 2026 г. за инвестиции в публични активи ВиК системи и съоръжения за сметка на „Водоснабдяване и канализация- Шумен“ ООД. „За“ програмата гласуваха държавата и общините Нови пазар, Върбица и Каспичан. Общините Шумен, Велики Преслав и Каолиново гласуваха „против“. При получените 53.04% „за“ съгласно правилника на Асоциацията не беше взето решение за одобрение на инвестиционната програма. В мотивите за отказа да бъдат подкрепени бизнес плана и инвестиционната програма на ВиК дружеството общините посочиха недостатъчните инвестиции, липса на отчетност, не извършването на подмяна на амортизирана водопроводна мрежа и предлаганото увеличение на цената на водата в следващите години. В отговор управителят на „ВиК“ ООД – Шумен Иван Пушкаров посочи, че извършените от дружеството инвестиции са двойно повече от заложените. Според Пушкаров усилията през последните години са били насочени към населените места с хронични проблеми във водоснабдяването за подмяна на водопроводната мрежа и ремонти на помпени станции с цел подобряване на качеството на предлагана услуга.
Областният управител и председател на асоциацията по ВиК Георги Жеков информира членовете на общото събрание, че е изпратил писмо до министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на околната среда и водите и до министъра на земеделието и храните с искане да бъдат предприети необходимите комплексни мерки за устойчиво управление на водните ресурси за недопускане на кризисни ситуации и проблеми с водоснабдяването в област Шумен. По информация на дружествата „Напоителни системи“ и „ВиК“ Шумен съществуващите мрежи за водоснабдяване и за напояване имат нужда от ремонт, помпените станции са в окаяно състояние, част от техниката също се нуждае от ремонт и в тази връзка областният управител настоява за влагане на ресурси за преодоляване на този проблем. Второто му искане е за по-рестриктивно ползване на водните ресурси, включващо мерки за рестриктивно определяне /намаляване / на водните количества, които се отпускат за ползване всеки месец от язовир „Тича“ за гарантиране на сигурност на водоснабдяването. В писмото областният управител Георги Жеков настоява и за преразглеждане на всички сключени договори с двете водноелектрически централи, които ползват ресурса на язовир „Тича“ за производство на електроенергия. „Надявам се на подкрепа от всички по тези искания, защото чрез тях се опитваме да защитим обществения интерес на жителите на област Шумен“, заяви Георги Жеков.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияОркестър „Динамик фолк бенд“ специален гост на фолклорен събор „На вечерник в Дивдядово“
Следваща статияМобилни полицейски екипи на среща с жители на села от областта

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here