Директорът на Общинското предприятие „Благоустройство и комунално стопанство“ Юлиян Марков разясни ситуацията в Шумен във връзка със сметосъбирането и техническото състояние на част от автомобилите, използвани в дейността на предприятието.
„Откакто съм поел управлението на предприятието, не е имало и се надяваме да не се допусне криза с управлението на отпадъците в града. Наличните камиони към настоящия момент позволяват качествено извършване на дейността по сметоизвозване и почистване на град Шумен“, посочи Марков.
По думите му проблемът с поддръжката на сметоизвозващите машини в БКС е натрупван с години и в момента се търси устойчиво, а не временно решение.
„Въпреки техническите затруднения и извънредните усилия от страна на работниците в предприятието, към настоящия момент и от началото на годината Общинското предприятие изпълнява графиците за сметоизвозването и поддържа нормалното обслужване на чистотата в града“, отбеляза той.
Марков коментира още, че в настоящата ситуация се работи с удължени графици, като положеният труд се заплаща съгласно закона.
„Дори в настоящата ситуация се работи с удължени графици, като на служителите им се заплаща отработеното време, съгласно закона“, коментира още директорът на БКС.
Той подчерта, че по всички поставени в писмото въпроси вече се работи и се предприемат конкретни действия.
„Гражданите на Шумен трябва да знаят, че по всички заложени в писмото проблеми се работи. За всеки един от дефектиралите камиони са предприети мерки за отстраняване на проблемите, както и са водени разговори при обсъждането на бъдещия бюджет на Община Шумен да бъдат заложени средства за закупуване на поне един или два нови камиона“, каза още директорът на Общинското предприятие.
Марков обясни, че още при постъпването му на работа в предприятието е започнал подробен анализ на техническото състояние на автомобилите и на средствата, вложени в тяхната поддръжка.
„Още при постъпването ми на работа в Общинското предприятие „Чистота“ през месеците август-септември беше изготвена справка за всеки от сметоизвозващите автомобили. Исках да разбера какви средства са вложени за ремонт и поддръжка за всеки един автомобил, както и какво е извършено по тях“, посочи Юлиян Марков.
Той отбеляза, че анализът на данните е показал значителни разходи за поддръжка на част от автомобилите.
„При анализа на данните се е установило, че трите автомобили на марката „Мерцедес“ са с изключително големи разходи за поддръжка, като за всеки от камионите е изразходвана сума от 100 до 140 хил. лева. Това показа, че е необходим допълнителен анализ доколко е целесъобразно по-нататъшното им ползване или се налага подмяната им с нови“, отбеляза още той.
В тази връзка по време на изготвянето на проекта за план-сметката за ТБО за 2026 г. е заложено закупуването на три нови камиона вариопреси – две големи и една по-малка.
„По време на постоянни комисии, както и на сесии на Общинския съвет, съм изложил фактите и обстоятелствата във връзка с амортизираната техника в предприятието, както и необходимостта от закупуването на нова такава. Беше подчертавано и ниското заплащане на труда на служителите от Общинското предприятие“, поясни още директорът на БКС.
По думите му паралелно с това се предприемат и мерки за оптимизиране на разходите за поддръжка и ремонти на автомобилите.
„Анализите, които направихме по отношение на извършването на ремонтите на автомобилите, разкриха възможности за оптимизиране на разходите. Затова по-леките ремонти и текущи обслужвания на камионите извършваме самостоятелно в наша работилница или в специализирани сервизи в град Шумен и село Ясенково. По този начин икономисваме средства за пътна помощ и заплащаме по-ниски цени отколкото в оторизираните. Разбира се, по-сложните ремонти или в рамките на поети гаранции от оторизираните сервизи продължават да се извършват в тях“, поясни Марков.
Той обясни още, че по този начин се икономисват средства както от директното закупуване на авточасти със сериозна отстъпка, така и от труда на работниците и заложената печалба на външните сервизи.
„Всички тези действия бяха насочени към икономисване на разходи на Община Шумен за поддръжка на автомобили и всички моторни превозни средства към БКС“, коментира още директорът.
Марков посочи още, че са предприети и допълнителни мерки за контрол върху техническото състояние на автомобилите.
„С моя заповед е разпоредено след приключване на работа всеки от шофьорите да представи камиона на главния инженер или на механик, за да го запознае с евентуално възникнали повреди по време на експлоатация и да е сигурно, че камионът е готов за работа на следващия ден“, обясни той.
По думите му до двадесет и пето число на всеки месец се събира обобщена информация за техническото състояние на всяко моторно превозно средство и се набелязват конкретни срокове и мерки за отстраняване на възникналите неизправности.
В заключение директорът на БКС изрази благодарност към Общинския съвет за предприетите действия по свикването на извънредна сесия за обсъждане на поставените въпроси.
„Проблемът със сметоизвозването и сметопочистването на града е от огромно значение и ръководството на БКС изразява благодарности към Общински съвет Шумен за предприетите действия за свикване на извънредна сесия с цел обсъждане на повдигнатите въпроси“.
24shumen.com







