дом Общество Илинден е, вижте 10-те поверия за днес

Илинден е, вижте 10-те поверия за днес

0
ДЯЛ

Българската православна църква почита днес паметта на Свети пророк Илия. Църковният празник е наречен от народа Илинден.
Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей – като един от двамата най-велики старозаветни мъже.
Илия е живял по времето на израилския цар Ахав. Родил се е в град Тезвия. Името му означава „крепост Господня“. Израилските царе се покланяли на идоли и живеели нечестиво. От всички най-недостойни били Ахав и жена му. Илия отишъл при нечестивия цар и му предрекъл поради греховете суша, която продължила три години и шест месеца. Тогава Илия събрал народа, жреците и пророците на Ваал в планината Кармил. Помолил се на истинския Бог и огън паднал от небето и запалил жертвеника.
Житието на пророка представя как при смъртта му огнена колесница с огнени коне го отнесла с вихър на небето. Същия образ рисува и иконографията – Свети Илия е в позлатена небесна колесница, теглена от четири бели коня.
В християнизираните митологични представи, отразени и в песенната традиция, при подялбата на света на Свети Илия се паднали „летните гръмотевици, летните трескавици“.
Според народните представи Свети Илия е господар на летните небесни стихии и градушката. Той ходи по небето със златна колесница и преследва ламята, която „пасе“ житата. Светкавиците са огнени стремена, които хвърля по ламята. Огънят, излизащ от ноздрите и изпод копитата на конете му, дава дъжд и роса.
На този ден се спазва строго забраната за работа. В чест на светеца се коли курбан от най-стария петел и се изпича погача. Трапезата се прекадява от най-възрастния член на семейството. Организират се и общоселски сборове с жертвоприношение на мъжко животно – овен или вол. Общоселската трапеза се нарежда на високо място или под вековни дъбови дървета.
Илинден е празник на кожарите, кожухарите, самарджиите и керемидарите.
Българските пожарникари отбелязват Деня на своя закрилник – Свети Пророк Илия, покровител на огъня и гръмотевиците.
На Илинден е професионалният празник и на пивоварите в България.

10 любопитни поверия за Илинден:

1.Старо поверие гласи, че ако човек работи на Илинден, може да го удари гръм.
2.Друго народно вярване е, че на Илинден морето взима жертви и затова не бива да се влиза във водата. Или ако се влиза, да сме много бдителни. Илинден се отбелязва на 20 юли по нов стил, а на 2 август е по стар стил. Според народната традиция на Илинден хората не бива да се къпят във водоеми, защото свети Илия обичал да си взима курбан.
3.Който влезе пръв в дома ни – такава ще ни е годината, гласи друго поверие. Затова трябва да внимаваме и кой ще бъде първият гост в дома ни, защото според това какъв човек е, такава ще бъде и годината ни.
4.Прави се курбан чорба като израз на почит към свети Илия. Тъй като Илинден е важен и за животновъдите, в Родопите и други райони се правят курбани, за да се измоли закрила за стадата. Жертва се най-често овен или агне, месото се вари в казан и се раздава на всички присъстващи за здраве. Това е и повод за общоселски събор, събиране на рода и веселба.
5.Змиите се крият на този ден. В някои райони на България се вярва, че на този ден змиите и гущерите „се скриват“– след Илинден те започват да се прибират по дупките си и вече не са толкова опасни. Това поверие е част от цикъла на природата и бележи началото на подготовката за есента, въпреки че летните жеги все още не са отминали.
6.Българите в миналото са вярвали, че ако на Илинден има дъжд с гръмотевици, реколтата няма да е добра. Орехите и лешниците ще се родят празни и кухи.
7.Старо поверие е, че ако светецът е сърдит на хората, ще им прати градушка като изсипе от ръкава си ледени зърна.
8.Не се работи на Илинден. Според поверията на този ден не бива да се работи, за да не се разсърди свети Илия, който е смятан за господар на летните небесни стихии, гръмотевиците и градушките. За да умилостивят светеца, наричан пророк Илия Гръмовержеца или повелителят на гръмотевиците, градушките и небесните стихии, хората не работели на този ден.
9.На Илинден се гадае. В миналото, на Илинден се е гадаело за времето и реколтата. Ако вали – се смята, че годината ще е плодородна. Ако е ясно – ще има суша. Също така се казва, че „какъвто е денят на Илинден, такъв ще е и Денят на Преображение“ (6 август) – друг важен летен християнски празник.
10.Билките са лековити на този ден. Според народни поверия, ако на Илинден наберем билки и подправки, те ще са лековити и ще помагат при треска, висока температура, болки в очите, рани.
Имен ден днес празнуват носещи имената: Илия, Илинда, Илиян, Илин, Искра, Илина, Илияна, Илинка, Илиан, Илиана, Илко, Илчо, Илка, Лина, Личо, Юлия.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияВременна организация на движението за автомобилното състезание
Следваща статияМузикално-поетична вечер в двора на „Ганушевата къща“

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here