Проучване на обемната активност на радон в жилищни сгради ще се проведе в област Шумен. Организацията и провеждането му за територията на областта се осъществява от Регионална здравна инспекция (РЗИ) в Шумен. Това съобщиха от здравната инспекция.
Резултатите ще помогнат да се приоритизират районите, където има вероятност да бъдат установени сгради с високи стойности на радон или райони с повишен радонов риск на територията на област Шумен.
За провеждане на проучването се използват пасивни дългосрочни детектори RSFV, които са с период на експозиция от една година.
В съответствие с Методиката за определяне на райони с повишен радонов риск на територията на България, с цел изработване на радонова карта, е направена представителна извадка за броя на детектори, които трябва да бъдат поставени в жилищата на съответната община на територията на област Шумен.
Общият брой детектори за измерване за област Шумен е 869. В едно жилище се поставя един детектор.
Детекторите се поставят на приземния етаж (най-ниския обитаем етаж, граничещ със земята, в обитаваните най-продължително време помещения (например в хол/дневна, в спалня или в детска стая). Мястото на детектора не се променя през периода на проучването.
Всеки детектор е окомплектован с инструкция за точното му позициониране в помещението и анкетна карта.
Единственият начин да се разбере каква е обемната активност на радон в сградата и дали сте изложени на риск е измерването му с детектори.
Детекторите за проучването са безплатни.
Всеки желаещ да получи детектор, който да постави в жилището си, може да го получи от РЗИ – Шумен (Шумен, пл. „Освобождение” №1, ет. 4, ст. №45) в периода от 28 юли до 15 август 2025 г. Допълнителна информация може да получите на телефон: 054/800 718 всеки работен ден от 8,30 до 17,00 часа.
Радонът е безцветен благороден газ, без мирис, което го прави напълно неоткриваем за човешките сетива.
Радонът е радиоактивен и се образува от радиоактивното разпадане на радия, който е продукт на разпадане на урана в почвата, скалите и водата, откъдето постъпва във въздуха.
Елементът е естествен източник на йонизиращо лъчение и има най-голям принос за вътрешното облъчване на населението. Това облъчване води до повишен риск за развитие на рак на белите дробове, като рискът е пропорционален на средната концентрация на радон и на времето на облъчване.
Световната здравна организация (СЗО) определя радона за втори по значимост фактор, предизвикващ рак на белия дроб след тютюнопушенето и фактор номер едно за хора, които никога не са пушили.
24shumen.com