Проектът възлиза на 75 хил. лв., събрани са около 50 хил. лв, обявява се дарителска сметка
Община Шумен от самото начало прие присърце идеята за издигане на паметник на княз Александър I Български пред резиденцията в „Кабиюк“. С приемането на бюджета за 2025 г. Общинският съвет гласува сумата, която поискахме – 30 хил. лв., за да подкрепим това дело. Трябва да се гордеем като шуменци, че княз Александър Батенберг взема решението да застане зад Съединението именно тук и го съобщава на войниците си в Марашката кория. Именно заради това Общината ще асфалтира пътищата и до „Кабиюк“, и до Марашката кория за честванията на Съединението на 6 септември, когато паметникът вече ще е готов.
Това каза кметът на община Шумен проф. Христо Христов на съвместния брифинг във вторник с Инициативния комитет за издигането на бюст-паметника на княз Александър I Български.
Христо Драгозов от Инициативния комитет посочи, че паметникът ще е готов на 30 август и за последните няколко месеца Комитетът е извършил всички необходими дейности – от разрешителните от четири министерства (на земеделието, туризма, отбраната и културата), през идеен и архитектурен проект, през пластични модели, одобрение на проекта от всички институции и откриване на дарителска сметка. Според Драгозов, общият проект би възлизал на 75 хил. лв., като събраните са около 50 хил. лв., в т.ч. и със средствата от Общината.
Искаме да признаем най-после заслугата на княз Александър I Български, от който започва съвременна, нова България, посочиха още от Комитата. Те уточниха и че ще се окаже помощ на ДП „Кабиюк“ за подобряване облика на лятната резиденция на княз Александър I Български, пред която ще се издигне паметникът, за да се хармонизират паметникът и дворецът в единна културно-историческа среда.
Архитект Бойка Ангелова добави, че паметникът ще е с южно изложение и се вписва в целия ансамбъл от алеи, шадраван, дворец, Музей на коня, подходи и осветителни тела. Шадраванът, който от 30 години не е виждан да функционира, вече има вода и работи, съобщиха още експертите.
Скулпторът Бехчет Данджъ допълни, че се очаква осигуряването на модули от тъмен гранит за пиедестал, а самата пластика на бюст-паметника – от бронз, като на него ще са изсечени името княз Александър I Български, гербът на княза и ще се издигне по-висок пиедестал. Той подчерта, че с БАН и редица други музеи и институции е съгласувано точното наименование на паметника и изписването на името на княза. Общо 40 кв. м. ще е пространството около паметника, като се предвижда и каменна площадка, зелена система, рампи за хора с уверждания, пейки и др. Нито едно дърво няма да бъде премахвано по време на дейностите, увериха от Инициативния комитет.
Стилиян Стоянов информира, че още през февруари е направена среща на шуменци, живеещи в София, за набиране на средства. На 19 юни получихме разрешението от Министерството на културата и на 30 август трябва да сме готови, посочи той. Стоянов се обърна с призив към хората в цялата страна да се присъединят към каузата за паметник на Батенберг, чийто принос за Съединението е безспорен. От Инициативния комитет призоваха желаещите да подкрепят инициативата за събирането на оставащите 25 хиляди лева да изпращат средства на откритата дарителска сметка:
БАНКОВА СМЕТКА ЗА ДАРЕНИЯ В „БАНКА ДСК“
I BAN:BG87 STSA93000031153275
BIC: STSABGSF
24shumen.com