Рано вчера сутрин жена видяла, издирваната пантера да пресича пътното платно между квартал „Дивдядово“ и село Хан Крум. Това станало докато тя шофирала, за да отиде на работа. Подала е сигнал в полицията. Това бе оповестено днес на брифинг на временния оперативен кризисен щаб.
Информацията ще бъде проверена. Към момента е единствената, която потвърждава, че хищника е в района на Шуменско.
Четвърти ден няма пресни следи от пантерата, която издирват на Шуменското плато. Огледани са пещери , скални ниши и тераси. Животното не е засечено и от фотокапаните. „Задачата по установяване и залавяне на хищника е тежка. Градим профил на животно, което е извън естествения си ареал. Използваме всички достоверни данни. Работата се усложнява и от факта, че то е било отглеждано и в домашни условия. Няма типичното поведение на хищник. Движи се хаотично и няма приспособяване към определено място. Към момента не може да потвърдим със сигурност, че е в околностите на Платото“, обясни Димитър Мирчев – еколог в Природен парк „Централен Балкан“.
Експертите, които работят на терен са стеснили периметъра на търсене на пантерата. По разпореждане на директора на РДГ инж. Емил Гелов под наблюдение са горите и на територията на Велики Преслав. Гелов потвърди, че засечения на Платото бегач, който е нарушил забраната за достъп до парка ще бъде санкциониран. Глобите за физически лица са от 50 до 500 лева, а за юридически от 200 до 2 000 лева.
Полицията също продължава работа по изграждане на профила на собственика на животното. „Не прикриваме информация. Когато имаме конкретни и проверени данни ще ги оповестим“, заяви директорът на Областната дирекция на МВР-Шумен старши комисар Георги Гендов.
Експертите призоваха гражданите да подават достоверна информация и за пореден път апелираха хората да спазват забраната за посещения на Шуменското плато.
24shumen.com