В търсене на пантерата предстои днес експертите да направят наблюдение и оглед на територията на скалния венец над квартал „Дивдядово“. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР в Шумен.
Активните действия за залавяне на хищника на територията на ПП “Шуменско плато“ продължават. Извършва се денонощен контрол на поставените фотокапани. Експертите от Национален парк „Централен Балкан“ изследват района за нови следи. Обходи се извършват на песъчливи места, където е възможно да се укрива хищникът. Специалистите са районирали местата, за които имат косвени данни за маршрут на придвижване на пантерата. Извършва се денонощно наблюдение. Теренът, на който работят експертите, е изключително сложен.
24shumen.com
Казаха , че е черен леопард! Защо продължавате да го наричате пантера!
Защото е едно и също, според специалистите, ако това е големият проблем.
Черна пантера е име, с което се наричат представителите на няколко вида големи котки, представляващи особен генетичен вариант с типична форма на меланизъм. Черната пантера не е самостоятелен вид котка. В зависимост от географското положение с определението черна пантера се наричат големите котки както следва – в Латинска Америка са черните ягуари, в Азия и Африка са черни леопарди, в Азия, макар и по-рядко се използва за черни тигри, а в Северна Америка. Черна пантера може да се наричат черните ягуари, евентуално черни пуми (макар че това не е доказано със сигурност) или по-малки котки