Близо 3 790 са издадените персонални идентификационни кода (ПИК) в офиса на НАП в Шумен от началото на 2024 година до момента. През ноември 210 жители на града и областта са се снабдили с ПИК. Това съобщиха от местното ведомство.
Портала за електронни услуги на приходната агенция на НАП предлага над 170 електронни услуги, достъпни с персонален код или с електронен подпис (КЕП). Сред услугите, които се ползват с ПИК – повече от 60, са подаване на данъчни и осигурителни декларации, справки за задълженията с възможност за плащане, справки за изплатени доходи, за осигурителен доход, за извършени плащания и погасени с тях задължения, актуално състояние на трудови договори, за членство в пенсионен фонд, подаване на заявления, получаване на удостоверения, и други.
Потребителите, които разполагат с персонален код, могат да проверят предварително онлайн за наличие на публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение, при ползване на различни данъчни облекчения/ за деца до 18-годишна възраст, за деца с увреждания, за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане и др./, също и да извършат плащания.
Потребителите, които искат да им бъде издаден персонален идентификационен код от НАП, могат да го заявят с обаждане на информационния телефон на приходната агенция: 0700 18 700, на имейл: infocenter@nra.bg, по пощата, както и през системата за сигурно електронно връчване – edelivery.egov.bg, подържана от Държавна агенция „Електронно управление“.
В заявлението за издаване на ПИК е необходимо потребителят да посочи своите данни, задължително електронен адрес за кореспонденция, както и предпочитан от него офис на НАП, в който ще получи издадения ПИК. Заявлението се подава лично, чрез изрично упълномощено лице или от изрично посочено в заявлението лице. Кодът се получава в запечатан плик – лично от лицето или от изрично упълномощено с нотариално заверено пълномощно лице.
С ПИК, издаден от НАП, могат да се ползват не само е-услугите на агенцията, а и тези, предоставяни от други администрации, сред които Националната здравноосигурителна каса, НОИ, Агенцията по заетостта, Агенцията по вписванията, Министерството на земеделието, над 70 общини в страната и други, напомнят от приходното ведомство.
24shumen.com