Книга, посветена на троянската керамика, вече е част от богатия библиотечен фонд на Европейския експериментален център за керамика в Нидерландия (EKWC). Неин автор е скулпторът от Шумен и университетски преподавател проф. Иван Добрев.
Изследователският му труд „Поглед върху троянската керамика. Есета за традиционната керамика и съвременната скулптура“ е отпечатан най-напред в Белгия, а през 2019 година е преведен на холандски език и влиза във фонда на центъра.
„Целта ми беше да представя троянската керамика на европейската сцена. От години тя ме привлича като творец и като изследовател със съчетаването на примитивната естетика и утилитарност, от една страна, и с феноменалната технология на нейното създаване, от друга. Взаимодействието между първичното усещане за формата, изключителния колорит на цветовете и технически съвършеното изпълнение я прави интересна не само за България, но и за света като постижение на човечеството от гледна точка на изкуството.“ Така проф. Добрев обяснява интереса си на артист и учен.
Разказва, че в основа на книгата е неговата докторска дисертация, която защитава блестящо в университета по изкуствата в Хаселт, Белгия. Убеден е, че със своя труд е успял да запълни една, по думите му, несправедлива празнина – да запознае света с изкуството на троянската керамика, която днес вече намира своето заслужено място сред световноизвестни традиции и образци, представени в Европейския експериментален център за керамика в Нидерландия.
Иван Д. Добрев. Аксис мунди, 2018 керамика, желязо, микс медия, личен архив
И в творбите си Иван Добрев често използва елементи и мотиви от троянската керамика, които пресъздава и обогатява през езика на съвременната скулптура. „Той е много по-пластичен и концептуален в сравнение с езика на приложната керамика и аз съвсем съзнателно търся взаимодействието между тази нейна първичност и вграждането й в съвременното скулптурно изкуство. Искам, когато човек види моя скулптура на изложба било то в Нидерландия, Германия, Франция или където и да е по света, непременно да направи връзката с България“, казва творецът.
Иван Д. Добрев. Чужденецът в нас, 1997-98, керамика, лят алуминий, личен архив
Проф. Иван Добрев познава добре образците на троянската школа и смята, че ако троянската керамика не се развива, опасността да регресира е много голяма. „По време на проучването за мен беше загадка защо тя не е използвана досега, а и днес не се използва като образец и източник на вдъхновение в други области на изкуството у нас – като се започне от текстилното пано и се стигне до дизайна и архитектурата. И това беше още един аргумент да се захвана с тази тема. Отсъствието й от попрището на съвременното българско изкуство и липсата на признание създаваха у мен усещането за липса на нещо фундаментално и дори провокираха чувството за онеправданост, както и желание да оправя това „недоразумение“ чрез опита да я реабилитирам и по възможност да възстановя, доколкото е възможно, нейния заслужен статут“, пише в анотацията към книгата си проф. Добрев.
Иван Д. Добрев. Сакрална матримония, 2015, керамика, личен архив
Иван Добрев е роден през 1969 г. Син е на известния шуменски архитект Добрил Добрев. Завършва средното си образование в някогашната Втора гимназия в Шумен. Кандидатства в Националната художествена академия, но не успява да влезе в мечтаното висше училище и решава да опита късмета си в чужбина. Приемат го на три места, но таксите в университета по изкуства в Лос Анджелис са твърде високи. Университетът в Париж поставя като условие събеседването във втория кръг да е на френски език. Той обаче говори английски, не е сигурен в познанията си по френски и се отказва. Маастрихт се оказва най-гостоприемен за българина, който иска да учи скулптура. При това го приемат в Академията по изящни изкуства направо в трети курс заради оценката на творбите, които изпраща за приемния изпит. Завършва с отличие специалността „Пластични изкуства“. След това специализира в престижната академия „Ян Ван Айк“ също в Нидерландия. Обучението си там завършва като лауреат на курса, а дипломните му творби са откупени веднага.
„Тази академия отвори пътя за моята реализация като творец. Получих възможност да направя самостоятелни изложби и да участвам в групови представяния в Антверпен, Ротердам, Маастрихт. Дойде обаче световната криза през 2008-ма. За свободните артисти стана доста трудно и много мои колеги се ориентираха към преподавателската дейност. И аз от 2009-та, в продължение на вече 15 години, съм преподавател в университета по изкуства в Хаселт, Белгия“, разказва за себе си професорът. Определя работата си там като още едно щастливо обстоятелство, защото получава възможност да защити докторската си дисертация, посветена на троянската керамика. И въпреки че интересът му напоследък е насочен към иконографията на християнския образ в изкуството, троянската керамика остава онази пъпна връв, която го захранва и като учен, и като творец, и най-вече го държи близо до България.
От 31 години живее в Маастрихт, Нидерландия, но всяка година с нетърпение очаква времето, когато ще се завърне в България. Обича Шумен не само като родно място, но и заради онова особено духовно зареждане, което получава от съчетаването на спокойствие и динамизъм в града, както сам казва. „Не веднъж аз и моите холандски приятели сме се учудвали от енергията, с която животът тече по главната пешеходна алея от Руския до центъра, от стремителното и забързано човешко присъствие по нея. Това винаги ме е радвало, защото е знак за един жив и пълнокръвен град. Извън пешеходната част обаче градът е друг. Там, встрани от този човешки поток, е домът. Там са родителите ми. Там за мен са покоят, топлината и уютът, които ме зареждат и ме държат до следващото ми връщане“, признава Иван Добрев.
Роза Енчева