Днес от 10.00 часа пред Ректората Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ ще бъде открита академичната 2024/2025 година. Церемонията ще започне с водосвет, отслужен от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан ще отслужи водосвет. Ректорът проф. д.н Наталия Витанова и кметът на община Шумен проф. д-р Христо Христов ще поздравят студентите и преподавателите. Това съобщиха от пресцентъра на висшето учебно заведение.
С полагане на клетва първокурсниците ще бъдат приобщени към академичната общност. Приветствие към тях ще отправи Тонислав Троев – студент в IV курс, специалност „Компютърна информатика“. По решение на Академичния съвет на тържеството Троев ще бъде удостоен с почетна златна значка за забележителните си постижения.
В 11.30 часа в Корпус 3 ще бъдат отбелязани 25 години от създаването на Астрономическия център „Проф. дфмн Владимир Шкодров“. Директорът му проф. д-р Драгомир Марчев ще посрещне ректорския екип, ръководството на общината, представители на ПП „Шуменско плато“ и на фирмата, която е построила центъра.
Центърът е създаден с три основни функции: обучение на студенти, изучаващи дисциплината астрономия; научноизследователска дейност; популяризаторска дейност. За да се реализира успешно дейността, през 1999 г. бе изградена астрономическа кула с 3-м купол на покривната площадка на Корпус 3, в която бе поставен 15-см телескоп.
За 25 години през наблюдателните бази на Астрономическия център са преминали над 900 студенти и хиляди граждани и гости на Шумен. В момента той разполага с три дистанционно управляеми професионални телескопа, което го прави един от първите астрономически комплекси в България с модерна наблюдателна апаратура. Екипът на АЦ е участвал и участва в изпълнението на редица международни образователни и научни проекти (CEEPUS, TEMPUS, COSMOS, Pathway, LDSkills, Geothink, YETI, DWARFS и др.). Признание за важната роля на астрономическия екип на ШУ е включването му в два консорциума по Националната пътна карта за научна инфраструктура: 1. „Регионален астрономически център за изследвания и образование (РАЦИО)“ и ЛОФАР-БГ Нискочестотен паневропейски радиотелескоп с разпределени ресурси.
24shumen.com