Да се гмуркаш с акули, да усетиш любопитния поглед на рибата Наполеон, да откриеш красивите морски анемонии и техния ревностен пазител рибата клоун, да се зарадваш на очарованието на морския ангел и да заснемеш отровната риба с балона си е живо приключение. Преживяване, което шуменецът Дамян Вълев не пропуска всяка година през ранната пролет или късната есен.
Дамян е компютърен инженер, но извън професионалните ангажименти най-силно го привличат водните дълбини. Практикува скуба дайвинг – екстремен, много забавен и по думите му, лесно достъпен спорт със скромна инвестиция в оборудване. С нетърпение очаква седмиците, в които забравя за телефона, за компютъра, за техниката в офиса и потъва в необятната морска шир.
Споделя, че от 12 години непрекъснато подобрява уменията си и вече е технически водолаз – над любителското ниво. Бил е в Тайланд и Мексико, но като изключим нашето море, най-често посещава Египет, защото водата в Червено море е чиста и прозрачна на много голяма дълбочина. Стигал е до 50-60 метра, но най-красиво е до 10-тия метър. След това се губи червеното, на 20-тия метър изчезва жълтото. Разказва, че от водолазните дестинации, на които е бил, никоя друга не може да се сравни с красотата на Червено море. Пъстрото разнообразие от риби, рифове и цветни коралови градини е неповторимо. Потънали забележителности и стари кораби привличат търсачи на съкровища. За него обаче най-вълнуващи си остават фантастичните нощни гмуркания.
И там, и в България много пъти се е плувал с акули. Вижда учудването ми и обяснява, че те не са най-опасните морски обитатели. Държи непременно да напиша, че дисциплината в морето е задължителна, ако искаме да излезем невредими – рибата не се дразни, коралите не се пипат, защото понякога реакциите им може да са смъртоносни.
Когато навлиза в този спорт, Дамян Вълев започва от Северното Черноморие в България, където има много подводни пещери. Гмуркането в тях също е неповторимо преживяване, но въпреки това той предпочита откритите води. Разказва, че около Тюленово е попадал на много интересни места, но трудността да улучи подходящо време за гмуркане го отвежда на юг. Става член на Клуб „Приятели на морето“ в Бургас и често с колегите си участва в доброволни акции. Последната е от началото на този месец, когато с водолази от клуба са участвали в почистването на морското дъно край остров Света Анастасия. Поглеждам го, а той само кима с усмивка за потвърждение, че са били заедно с президента Румен Радев.
Разказва и за срещите си в Черно море. В нашето море е виждал морска котка – вид риба скат, която има отровен шип и може да бъде опасна за хората, но само ако я пипат или дразнят. Гмуркал се е покрай красиви скални образувания и изящни арки близо до Ахтопол, до подводния параклис край Приморско, до потъналия американски товарен кораб „Мопанг“ край Созопол, който преди няколко години беше обявен за археологически обект. Припомня, че в Черно море има още много интересни кораби като българския „Родина“ – също товарен, потънал пак близо до Созопол. Отбелязва, че всички те са доста добре запазени, дървото не е изгнило, вероятно заради солената вода.
Слушам увлекателния разказ и си представям, че ще зарази с хобито си поне още двама души. Когато 4-годишният му син и 10-годишната му дъщеря пораснат, най-вероятно ще го последват.
„Който веднъж се е гмурнал, променя завинаги представата си за почивка и развлечение“, убеден е Дамян.
Роза Енчева
24shumen.com