30 000 културни ценности от Шумен вече са качени на онлайн платформата digital.shumen.bg и от началото на месец май ще бъдат свободно достъпни както за разглеждане от широката общественост, така и за изследователска работа на студенти, университетски преподаватели, учени. Това става възможно с проекта „Създаване и представяне на дигитално достъпно културно наследство на община Шумен“. Той е финансиран по програмата „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014–2021 г. и е на стойност близо 685 000 лв.
В продължение на близо две години специалисти от Регионалната библиотека, Историческия музей, Художествената галерия и Шуменския университет обработваха ценности от богатото културно-историческо наследство, които са представени на български и английски език в дигиталния музей на Шумен. Сред тях са 8500 старопечатни издания, редки вестници и списания, 7500 стари фотографии, 500 художествени произведения и 13 000 двуизмерни предмети, включително предмети от културното наследство на малцинствата като ювелирни изделия, облекла, носии, снимки и 500 триизмерни предмети и артефакти.
„Платформата е отворена и в нея могат да се включат и нови културни институции с набор от дигитализирани обекти,“ обясни д-р Росица Добрева, директор на библиотеката и ръководител на проекта.
По-рано днес бяха представени и всички дейности по дигитализацията на културно-историческото наследство на Шумен. Доц. Стефан Минков от ШУ оцени като изключително полезна работата по проекта както за изследователи у нас и в чужбина, така и за рекламиране на историческите, археологическите, културните артефакти и като мащабна реклама на Шумен пред света.
Със средства от проекта е осигурен скенер със специализиран софтуер за книги, както и за обработката на старопечатни издания. Модернизирано е съществуващото дигитално студио в библиотеката. В РИМ е изградена специализирана мобилна дигитална лаборатория с 3D лазерен скенер за създаване на триизмерни модели на обектите, които впоследствие могат да се използват за представяне на добавена и виртуална реалност. Закупени са компютри от висок клас, професионална снимачна техника и системи за съхранение на голям обем от цифрова информация. На ХГ „Елена Карамихайлова“ са предоставени фотографско оборудване и осветителни тела за качествено заснемане на колекциите от картини, пластики и миниатюри.
24shumen.com