дом Други Редакционен коментар: Ремонтират центъра на Шумен

Редакционен коментар: Ремонтират центъра на Шумен

2
ДЯЛ
Снимка: Община Шумен

На последното си заседание общинските съветници в Шумен гласуваха предложената от администрацията бюджетна прогноза за следващите четири години. В едно от приложенията към точка 10 от дневния ред на сесията е записано, че 23 млн. лв. ще бъдат вложени в благоустрояване и реконструкция на централната градска част. Средствата са от държавата, от Инвестиционната програма за общините, а строителните дейности ще се извършат през 2026 и 2027 година. Те обхващат пешеходната зона на бул. „Славянски“ от пл. „България“ до хотел „Мадара“. Предвидени са още 600 хиляди лева за проектиране и 400 хиляди лева за надзор.

Три пъти мери …


Преди да започне да мисли за модернизация и благоустрояване на пешеходната зона, общинската администрация може би трябва най-напред да направи опит да се разбере със собствениците каква ще бъде съдбата на онези бетонни недоразумения, които са заклещени в центъра на града. Те изникнаха на мястото на красивите старинни сгради, някои от които паметници на културата, част от общия архитектурен облик на оживената някога и много обичана от шуменци улица „Казанджийска“ (ул. „Христо Ботев“).

За съжаление, от десетилетия вече нищо не привлича хората тук. Недовършеният мегаломански проект отдавна превърна центъра на града в призрачно място, което прогони занаятчиите, затвори бирариите, кафенетата, пицариите. А буренясалите и опасни подземия, които не веднъж пропадаха, заплашват да се срутят един ден, ако не се предприемат мерки.

Снимка: Община Шумен

Да се реновира центъра, без да се мисли за тази част от пешеходната зона, е наполовина свършена работа. На всички ни е ясно, че финансирането на едно такова градоустройствено решение не е по силите на общинския бюджет. И това, което трябва да направи общинското ръководство, е да убеди държавата, че тя трябва да поеме своята част от отговорността. Точно сега му е времето. В програмите за общините има такива европейски средства.
Защото, тъкмо държавата е длъжница на Шумен и шуменци. Общинската власт трябва ежедневно да й го напомня. Това се опитаха да направят и група от архитекти и строители преди повече от 20 години, но уви, без резултат.
„Съборили много къщи в центъра и дали на собствениците им панелни апартаменти в крайните шуменски квартали. Тъкмо излели бетона обаче и настъпил 10 ноември.
Днес градът може да се похвали с най-големия изоставен паметник на социалистическия строителен бум, който доминира панорамата на града.

А можеше да стане шуменския Барбикан.“
Цитатът е от статията „Каква я мислехме, каква стана: Центърът на Шумен“ на арх. Анета Василева, публикувана в списанието за архитектура WhAT през септември 2011 година.
Сравнението с легендарния лондонски Барбикан може и да е донякъде уместно, но той е изграден на място, напълно разрушено от бомбардировките през Втората световна война. В центъра на Шумен брутално (Барбикан е изграден в модерния за времето си стил „брутализъм“ ) бяха сринати истински архитектурни шедьоври.
За разлика от утопичния и изоставен шуменски проект лондонският комплекс се радва на обитатели и многобройни посетители.

В най-големия център за изкуства в Европа, който се намира в Лондонското сити, могат да се чуят и видят най-известните в света симфоници, поп изпълнители, артисти, да се разгледат изложби на художници, да се посетят театрални постановки и прожекции на филми.
Чутовните изкопни работи в центъра на Шумен оставиха сиви, бетонни, недовършени сгради и катакомби, обитавани от плъхове, кучета и котки.
Не е невъзможно държавата, общината и частният бизнес да си партнират при завършването на проекта. Ще припомним, че Центърът Барбикан е собственост на корпорацията City of London, третата най-голяма компания, подпомагаща изкуството в Обединеното Кралство. Тя го спонсорира и управлява.
И ако тази част от пешеходната зона на Шумен изисква сериозни предварителни анализи и обсъждания, за да се вземат най-добрите решения за града, то премахването, например, на найлоновите заграждения пред заведенията може да стане само с една кметска заповед. Да, те бяха направени, за да се подпомогнат търговците по време на пандемията, но днес COVID не може да бъде оправдание.
P.S.
Научни изследвания показват, че много от градовете приличат на хората, които ги обитават. И обратно, хората заприличват на градовете, в които живеят.
Редакцията на 24Shumen.com предоставя възможност на граждани и специалисти да изразят своето мнение преди още администрацията да изготви заданието за модернизация и благоустрояване на централната градска част на адрес: shumen_24@abv.bg.
Роза Енчева
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияШест огнища на АЧС са регистрирани в Шуменско от началото на годината
Следваща статияЯсни са победителите в областният етап на ученическите турнири по футбол и лека атлетика

2 КОМЕНТАРИ

  1. Браво за коментара! Крайно време е да се събудим и да не чакаме управниците да си изкарат мандата без да си дават зор.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here