Днес празнуваме Савинден, наречен от християнските канони на свети Сава, а в народната памет останал с по-древните си корени и възприеман в женски образ – света Сава, сестра на света Варвара и свети Никола. Викат му още Савовден. От двете сестри Варвара и Сава, Сава била по-добрата – винаги върви след Варвара и я моли да не пуска от ръкава си ледени зърна по нивите.
И денят на света Сава се тачи за предпазване от шарка и други болести. Една народна поговорка казва, че “Варвара заварява болестите, а Сава ги разсява”. И в деня на Сава се почита Баба Шарка. Жените намазват челцата на децата си с мед, за да не боледуват от „госкята“ (шарка), която табуирано наричат „баба Писанка”, още „Цветето“.
На Савинден традицията повелява да се пържат мекици. Те се приготвят от бяло брашно, смляно от последната житна реколта, прясно налята вода и мая. Тестото се измесва по-меко и се оставя да втаса. След това се премесва няколко пъти и от него се правят мекици, които се пържат в слънчогледово олио. Поднасят се с пудра захар или мед. Раздават се на роднини и съседи, с пожелание за благополучие и късмет.
Народната вяра повелява на Савинден да не се работи, като забраната е пълна. На този ден да се работи се смятало за грях. Празникът е бил използван от знахарите за лечение и за правене на заклинания на дома срещу крадци. Смята се, че в този ден рискът човек да стане жертва на мошеници и измамници силно се повишава. От стари времена се вярва, че на Савинден бременните жени не бива да си мият главата, иначе децата им ще са със слаба памет.
Обредните практики на Савинден са сходни като тези за св. Варвара, защото двете сестри подготвят всичко за деня на брат им Никола. “Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава” – казва народната приказка. В друг вариант звучи така: „Варвара върви, Сава стои, Никола обира празниците“.
В някои селища на Североизточна България трите поредни дни на светците Варвара, Сава и Никола се почитат като Вълчи празници. Среща се и вярването, че Варвара и Сава са два куци вълка, които вървят накрая на глутницата. В други райони пък приемат Варвара и Сава за две сестри. Първата „заварява“ болестите, а втората ги „разсява“ – т.е. разпръсква ги. Затова Сава се смята за по-опасната от двете. Съвсем противоположно е друго разпространено вярване. Според него Варвара е по-лошата от двете, ходи и пуска ледени зърна по нивите и хората. По-малката и по-блага Сава върви след нея и я моли да ги пощади. света Сава народът ни свързва и с плодовитостта.
Света Сава помага на яловите булки да имат деца. Съществува поверие, че хляб, омесен на този ден по определен начин ще донесе рожба на жените, които не могат да имат деца. Обредният хляб се замесвал в присъствие на най-възрастната жена от семейството. Невестата започвала да пресява брашното, но с обърнато наопаки сито, а бабата й казвала: Обърни ситото, за да ти се обърне коремът!.
Днес празнуват всички, носещи имената: Венцислав, Венцислава, Владислав, Владислава, Десислав, Десислава, Сабина, Сава, Савка, Савчо, Светослав, Светослава, Слав, Слава, Славей, Славейка, Славейко, Слави, Славка, Славчо, Станислав, Станислава, Съби, Събина.
24shumen.com