дом Общество Откриват паметен знак за спасението на българските евреи

Откриват паметен знак за спасението на българските евреи

0
ДЯЛ
Снимка: Бета Хараланова

Паметен знак посветен на спасението на българските евреи ще бъде открит на 24 юни (събота) от 11.00 часа в Градската градина в Шумен. Това съобщиха от Регионалната организация на евреите “ Шалом“ в града. Паметният знак е изработен от художника Бехчет Данаджъ. Той представлява червено-кафяв гранитен блок с неправилна форма и тегло 350 килограма. На него е изобразен символът менора – свещник със седем гнезда. Плочата е монтирана на специален постамент в Градската градина в близост до основната алея. В камъка са изсечени словата: Ние помним. Благодарим на шуменската общественост.
Средствата за паметната плоча са събрани от еврейската общност в Шумен. 
Еврейска общност в Шумен има от векове. Тя винаги е вземала дейно участие в икономическия и културен живот на града. През 1860 година шуменските евреи изграждат в града най-голямата в страната синагога. През 1870 година откриват първото училище за момчета в Шумен. Даряват средства за изграждането и на паметника на Панайот Волов.
През 1941 година в България е приет Законът за защита на нацията. Той слага началото на гоненията на евреите в страната. През 1943 година българският народ, митрополитите Стефан и Кирил, както и подпредседателят на Народното събрание Димитър Пешев подемат кампания за спасение на българските евреи от лагерите на смъртта в Германия. Благодарение на техните действия от депортация са спасени 50 000 български евреи. Сред застъпниците на онеправданите са и редица шуменски депутати – Васил Велчев, който е бил и фабрикант, юристите Любен Дюкмеджиев, Марин Тютюнджиев, д-р Николай Николов. Сред имената на защитниците са още учителят Васил Острев, както и актьорът Петър Слабаков по него време ученик в Шумен.
В същия период 2 000 евреи от София са преселени в Шумен. Така местната общност ще разраства и достига до 3 000 души.

След 1944 година депутатите Марин Тютюнджиев и д-р Николай Николаев са осъдени на смърт от Народния съд. Присъсата застига обаче само Тютюнджиев.
Днес еврейската общност в Шумен наброява около 30 души. След промените през 1989 година голяма част от тях се преселват в Израел.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияПразник на шуменското село Дибич
Следваща статияЛятна фиеста за устойчива мода

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here