дом Култура В Браила тържествено бе отбелязана 190-годишнината от рождението на Добри Войников

В Браила тържествено бе отбелязана 190-годишнината от рождението на Добри Войников

0
ДЯЛ

Народно читалище „Добри Войников-1856”, съвместно с Община Шумен и Регионалния исторически музей (РИМ) организира на 16 юни честване на 190-годишнината от рождението на патрона на читалището в театър „Мария Филотти” – Браила – град, в който Войников е живял и творил. Тук големият български възрожденец, драматург, писател, журналист, композитор, диригент и музикант написва драмите „Стоян Войвода”, „Покръщение на Преславский двор” и „Райна Княгиня” – драми, оценени високо от румънската публика и лично от Крал Карол I; издава вестник „Дунавска зора”, участва в учредяването на Българското книжовно дружество /днес БАН/.
Шуменската делегация се ръководеше от Найден Косев – заместник-кмет по образование и култура. В нея участваха Даниел Руменов – директор на РИМ – Шумен, Детелина Палазова – секретар на Народно читалище „Добри Войников” и др.
Беше поднесено слово от секретаря на читалището. Представена беше виртуална обиколка на къщата-музей „Добри Войников”, подготвена от РИМ – Шумен. Заместник–кметът на град Шумен поздрави присъстващите. Приветствие отправи и заместник-кметът на община Браила Дойна Чокан.
Положени бяха цветя пред барелефа на Войников в едноименната зала на театъра, както и пред паметника на Христо Ботев в града и пред паметната плоча на мястото, където се е намирала механата на Никола Тодоров – Странджата, описана от Иван Вазов в повестта му „Немили-недраги“.

Апогей в програмата беше концертът на смесен хор „Родни звуци” към читалището на сцената на театър „Мария Филоти”, където и днес се усещат енергията и духа на Войников. В програмата бяха включени негови оригинални авторски творби, издирени в Държавен архив – Шумен, от диригента доц. д-р Николай Андриянов и изпълнени от хора под съпровода на Ваня Джамбазова. С изпълнения на пиано и флейта участва и солистката Ерато Николова. Под бурните аплодисменти на публиката концертът завърши с изпълнение на известна румънска песен. На следващия ден при посещението на българската църква хорът изпълни църковнославянски песнопения.
Домакини на събитието бяха Община Браила, театър Мария Филотти”, предоставил великолепните си зали с уникална акустика и Сдружението на българите в града.
Връзките между градовете Шумен и Браила са с вече двестагодишна история. В по-ново време те са възстановени по инициатива на председателя на НЧ „Добри Войников” Николай Николов и председателя на българската общност в Браила – Мария Ганчева. Понастоящем двата града са побратимени и на 11 май т.г. в Шумен гостува делегация от Браила по повод празника на града ни.
Снимки: НЧ „Добри Войников“
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияПланови прекъсвания на електрозахранването
Следваща статия„Рапид Кюлевча“ събра рекорден брой шахматисти от цялата страна

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here