XXVII международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников“ ще се проведат в Шумен от 20 до 23 април. В тях ще вземат участие 9 състава от България – София, Пловдив, Варна, Балчик, Шумен и детско-юношеският хор „Мелисанти“ от Александрия, Гърция.
Хоровите празници и програмата на фестивала бяха представени на пресконференция днес от Боряна Панайотова, изпълняващ длъжността директор на ЦПЛР – ОДК „Анастас Стоянов“ в Шумен и Деница Узунова, диригент на хор „Бодра песен“.
Празниците носят името на видния шуменски просветител и културен деятел Добри Войников. Тазгодишното издание е посветено на 190-годишнината от неговото рождение, на 165 години от създаването на първия многогласен ученически хор в България и на една много скъпа за нас годишнина – 60 години от създаването на детския хор „Бодра песен“, каза Боряна Панайотова. Фестивалът се провежда под патронажа на кмета на Шумен г-н Любомир Христов и с финансовата подкрепа на Общината. Медийни партньори са БНР, Радио Шумен и Телевизия Шумен.
Близо 350 души хористи, диригенти, пианисти и гости ще пристигнат за дните на празниците. Шумен ще бъде представен от хор „Бодра песен“, Представителния хор при СУ „Сава Доброплодни“ с диригент Христина Денчева и Народния хор при СУ „Сава Доброплодни“ с диригент Веселка Антонова.
„Международните детско-юношески хорови празници „Добри Войников“ са единственият такъв форум в България и е сред най-старите в Европа. Фестивалът не е прекъсвал 52 години, той се проведе дори по време на пандемията макар и виртуално. За нас е чест, че можем да продължим тази традиция и да отдадем заслуженото на Добри Войников, създател на първия многогласен ученически хор в Шумен, а също и на проф. Венета Вичева, основател на тези празници“, посочи Деница Узунова.
За делото на Добри Войников в областта на музиката е творческата среща „Традиция и приемственост в българското хорово изкуство“ с участието на проф. д-р Стефан Хърков. Тя е посветена на основополагащата роля на Войников за българското многогласно детско-юношеско хорово пеене и на приноса на Венета Вичева и Марин Чонев за развитието на българското хорово изкуство.
Деница Узунова припомни, че в рамките на фестивала за трета поредна година се провежда и хорово ателие с амбицията всеки път да представяме нова хорово-симфонична творба. Нещо, което е изключително трудна задача и материално, и технически. Тази година в третата вечер, на 22 април ще бъде премиерата на „Меса за мир“ за хор и симфоничен оркестър от Славил Димитров. Творбата е създадена с финансовата подкрепа на общинския фонд „Култура“ в Шумен. В премиерата ще участва и Симфониета Шумен.
Тържественото откриване на празниците е на 20 април в 17.30 часа на сцената на ДКТ „Васил Друмев“, където ще се състоят и трите концертни вечери. Хор „Бодра песен“, двата хора на СУ „Сава Доброплодни“ и детско-юношеският хор „Мелисанти“ от Гърция ще поставят началото на фестивала. „Този концерт е по-специален за нас, защото е свързан и с 60-годишнината на „Бодра песен“. По традиция ще представим и премиера на една нова творба – „Меса на радостта“ от словенския композитор Амброз Чопи“, обясни още Деница Узунова. За концерта специално ще пристигне първата пианистка на хора Ивелина Казанджиева, гост ще бъде дългогодишният корепетитор на хора Жанета Кацарова, но вечерта ще свири младата пианистка Евридика Вълчева. През останалите дни участие в програмата ще вземат детската вокална студия Music&Joy от Балчик, детският хор „Добри Христов“ от Варна, хор „Детска китка“ от Пловдив, хор „Бодра смяна“ от София и детският хор на Българското национално радио. Закриването е на 23 април (неделя) от 10.30 часа в храма „Свето Възнесение“ с църковен концерт в памет на проф. Венета Вичева. Той ще се състои с благословията на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. През тази година се навършват и 10 години от кончината на проф. Венета Вичева. В концерта ще участват извън рамките на детските празници, но като хор, който носи нейното име и смесеният хор „Проф. Венета Вичева“ с диригент Христо Атанасов. За пета поредна година музикантът Томислав Вичев ще връчи статуетка за диригентско майсторство „Проф. Венета Вичева“ от едноименната фондация. Тазгодишният носител на наградата ще бъде определен от жури в състав: проф. д-р Адриана Благоева, Ганчо Ганчев и Славил Димитров.
Международните детско-юношески хорови празници се организират от Община Шумен и Центъра за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс ”Анастас Стоянов“, със съдействието на Българския хоров съюз, Министерство на образованието и науката, Съюза на българските композитори и Федерацията на хоровете към Европейския съюз. Гост на хоровите празници ще бъде Жан Пиер ван Авермаат, генерален секретар на Федерацията на хоровете към Европейския съюз. Входът за зрители е свободен.
24shumen.com