Готово е второто кръгово кръстовище при Индустриалния парк в Шумен. Днес съоръжението бе инспектирано от кмета на Шумен Любомир Христов, зам.-кмета Боян Тодоров и директора на Индустриалния парк Николай Тончев.
Стойността на съоръжението е близо 1 200 000 лева. Те бяха отпуснати от Министерския съвет в края на миналата година. „Едновременно с това е ремонтирано старото кръгово кръстовище, в района е монтирано и ново осветление“, коментира кметът Любомир Христов и добави, че предстои съоръжението да получи Акт 15 и Акт 16, след което ще бъде предадено за стопанисване на АПИ.
Целта на новото пътно съоръжение е да отвори път към новите терени на Индустриалния парк и да облекчи трафика по основното пътно трасе.
Предстои да бъде изградено и трето кръгово кръстовище. То ще се намира при отбивката за село Мадара.
„Битката за финансиране на новото кръгово кръстовище продължи шест години. Индустриалния парк е превел на държавата около 2 000 000 лева. Те са от отчисленията, които превеждаме на земеделското министерство при промяна на статута на терените“, обясни Николай Тончев. Той благодари на фирмата изпълнител за добре свършената работа.
„Капацитететът на подзона А на Индустриалния парк е запълнен почти на 100%. Там има само още един неусвоен терен. Целта ни сега е да развием подзона С“, уточни директорът на промишлената зона. Към момента се изграждат две нови предприятия. До края на годината ще завърши строителството и оборудването на завод за производство на безглутенови брашна и продукти. Очаква се фабриката да заработи в началото на 2023 година. Инвестицията е на швейцарската фирма „Флава пълс“.
В момента се изгражда и логистична база на турска фирма за стириопорни опаковки.
Над 2 000 души работят в предприятията в Индустриалния парк в Шумен.
Ръководството на промишлената зона обмисля да бъде изграден и агро-фотоволтаична централа. Модерното съоръжение ще даде възможност да се запази земеделската земя, като панелите ще бъдат монтирани на специални платформи, а терените ще продължат да бъдат обработвани от селскостопански производители.
Сред наболелите въпроси за решаване пред ръководството на Индустриалния парк е увеличаване на капацитета на електропреносната мрежа. „За целта е необходимо да се изгради електрическа подстанция. Сегашната, която ползваме е с капацитет 24 мегават часа, като половината – 12 мегават часа използва Индустриалния парк, останалите 12 захранват други фирми. Новото съоръжение е на стойност между 3 и 5 милиона лева. По принцип Енерго-Про трябва да изгради новата подстанция. Водим преговори с компанията, но резултат за момента няма“, уточни Николай Тончев и добави, че има идея на територията на промишлената зона да бъде изградена и детска градина за удобство на многото млади хора, които работят в предприятията там.
24shumen.com