Със зрелищна възстановка в Шумен отбелязаха 114 години от обявяване на Независимостта на България.
Паметникът на свободата и пространството около него бяха превърнати в сцена на бойните действия между българските дружини и вражеските полкове.
Колоритните живи картини възстановиха моменти от Съединението, прочитането на манифеста, с който се обявява независимостта на България и участието на българските войски в Балканската война.
Стотици шуменци от всички възрасти си припомниха как през лятото на 1885-та година българската войска, начело с княз Александър Батенберг, провежда военен лагер край Шумен. Князът посреща пратеници на Българския таен централен революционен комитет, които го убеждават да оглави Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
Бе показана и жива картина, посветена на 22 септември – Деня на Независимостта. Преди 114 години пред населението на Шумен е прочетен манифест, с който княз Фердинанд обявява независимостта на България.
Най-атрактивният епизод от възстановката пресъздаде и участието на България в Балканската война. През 2022 година се навършват 110 години от една от най-драматичните страници в съвременната ни история.
Пресъздадени бяха лагерът на българските войници и моменти от сражението при Чаталджа, в което участва 19-ти пехотен Шуменски полк.
В една от шатрите бе разположена и полева кухня, където всеки зрител можеше да опита специално приготвен по стара рецепта войнишки боб.
В края на събитието участниците и публиката почетоха паметта на загиналите за националния идеал с минута мълчание. Всички клубове, които участваха във възстановката получиха почетни грамоти.
Организатори на проявата бяха Община Шумен и Сдружение „Жива история“-Шумен. В живите картини се включиха клубове от София, Варна, Велики Преслав, Търговище и Шумен.
24shumen.com