В празничния 6 септември Общинското предприятие „Туризъм, публични прояви и атракции“ организира безплатна пешеходна обиколка по улица „Любен Каравелов“. Екскурзоводът Светлана Джанкова потопи присъстващите в историята на едни от най-красивите и стари къщи в Шумен.
Турът започна с къщата на Атанас Стойков – Комитата. Тя е построена през 1840 година. През 1901 година е продадена на бащата на художника Любен Калев. Днес е собственост на наследниците на твореца. През 60 и 70 години на ХХ век чест гост там е бил поетът Иван Пейчев.
Оказва се че днешната улица „Любен Каравелов“ е последната махала, която е създадена в Шумен през XIX век. На мястото на тогавашните лозя и градини се заселват преселници от Смядово. Първоначално шуменци наричали махалата „Долен чифлик“. В началото на ХХ век кварталът се разраства и там къщи строят фабриканти, лекари и военни.
С дарение на Жечко Попов в махалата се вдига и училище, което действа до 1950 година. До 1953 година там се помещава Медицинското училище в Шумен. Днес сградата е част от детска градина „Латинка“.
В района е и къщата на собственика на тухларната фабрика Жечко Стоянов, който изгражда и дарява детски лагер във Висока поляна.
Много от къщите на улицата са изградени по проекти на архитект Тома Върхота. Чех по произход и инженер по образование, той идва в България като чиновник по железниците. Негово дело е и сградата на хотел „България“ в Шумен, по-известна на съвременните шуменци като хотел „Тича“.
На същата улица е и къщата на Христо Герчев. Той първоначално учил литература в Софийския университет. После заминава за Германия. Приближен е на кръга „Звено“. След завръщането си в Шумен работи като журналист, а до 1949 година е бил директор на Девическата гимназия в града.
Създателят на първата манифактура за бира и първи кмет на Шумен – Ради Гьокчерклиев открива там заведение, станало известно с името Радевата градина, където се сервирала и бирата, години преди братята Милде да построят пивовара.
Постепенно кварталът станал притегателно място и за интелектуалния елит на града. Там вдига къща и художникът Иван Козарев. Завършил образованието си във Виена. Остава в историята на Шумен с това, че поръчва старата завеса на сцената на НЧ „Добри Войников“. Тя била изработена от виенски майстори и до днес в България няма по-изящна от нея.
Неусетно махалата, която наричали „Долен чифлик“ прелива в Дюлгерската улица. Тя се слави с това, че там са къщите на двама министър-председатели на България – Васил Друмев и ген. Рачо Петров Стоянов.
Сред архитектите на едни от най-старите и красиви къщи в Шумен са още Георги Кунев, Йероним фон Богутински – чех по произход.
В една от сградите проектирани от Кунев за кратко живее и семейството на Панчо Владигеров. В непосредствена близост се намира домът на братята Марин и Димитър Кандиларов, както и дома на фамилия Спирови.
По проект на Богутински е построена първоначалната сграда на днешния Икономически техникум.
Днешният „Дом на учителя“ се помещава в стара възрожденска къща. Строителството й приключва през 1870 година и там e „Андрейковото училище“. До нея е Малчевата къща, в която през 30 години на ХХ век e била първата забавачка в Шумен.
Обиколката приключи с кратък разказ за Владишката къща. Строена за нуждите на гръцки духовник. По-късно имотът е купен от руския офицер Лазар Калицин. Той построява на нейно място нова къща. По-късно го продава на фамилия Пееви, чийто наследник днес е архитект Пеев. Сградата обаче е известна на шуменци като култовото заведение „Виенска градина“.
Старите къщи на Шумен нашепват непознати и примамливи истории за техните собственици, вградили съдбите и делата си в изграждането на модерния града. Дали много за духовния облик не само на местната, но и на националната култура.
На 22 септември отново ще има безплатен тур по улица „Цар Освободител“, където се намира и Възрожденския комплекс на Шумен.
24shumen.com