МВР информира какво се случва с разследването по аферата „Конезавода“ и разследване срещу общински кмет в област Шумен.
От ведомството, ръководено от Бойко Рашков, публикуваха 116 разследвания, като се отбелязва, че „прокуратурата не дава разрешение за реализация“.
По много от тях материалите от проверките на МВР са изпратени, но няма информация какво се случва. Те засягат публични лица, заемащи ръководни длъжности в държавните и общински администрации, корупция, здравеопазване и други, посочват още от МВР. Сред тях са прокурори от Ямбол и Бургас, столичния кмет, ръководството на БНБ, „Напоителни системи“, една от проверките за строежа на „Хемус“ без разрешения и отчуждителни процедури, „Осемте джуджета“, пристанището на Ахмед Доган, сигнали срещу главния прокурор, бившият председател на КПКОНПИ и депутат, детската болница, договор за тол системата и много други.
Две от разследванията касаят лица и структури в област Шумен:
Преписка от 25.08.21 на ОДМВР-Шумен, която касае Конезавода. Сигналът е от МЗ за злоупотреби и неизгодни сделки. Изпратена е на 24 ноември 2021 г. в ОП- Шумен за отношение по компетентност. Възложена проверка на АДФИ от ШОП;
Преписка от 04.11.2021 на МВР срещу кмета на община Никола Козлево за сключване на неизгодна сделка. Изпратена е на 03.01.22 г. в ОП-Шумен.
Малко след публикуването на списъка, от прокуратурата излязоха с позиция, в която се казва:
„Прокуратурата няма да коментира изброените в т.нар. „справка с данни“, по голяма част от които текат активни действия по разследването, назначени са множество експертизи и други процесуални действия. Съгласно чл. 15 от Закона за МВР, дейността по разследване на престъпления се осъществява от полицейски органи съгласно установения ред в НПК и без намесата на политическото ръководство на Министерството на вътрешните работи, каквато практика се забелязва в последните месеци. Никъде в българското законодателство не е предвидено наблюдаващите прокурори да уведомяват за предприетите действия органите на МВР, още по-малко вътрешния министър, който няма компетентност по извършването на процесуални действия.
Свидетели сме на поредната едностранна атака от страна на изпълнителната срещу съдебната власт. Прокуратурата няма да позволи да бъде въвлечена в неконструктивен „диалог“, който погазва конституционно заложения принцип за разделение на властите. Против интереса на българските граждани е прокуратурата да възприеме подхода, налаган от лица, временно ръководещи институции на изпълнителната власт, за нарушаване устоите на правовата държава.“
24shumen.com