Млади изследователи от СУ „Панайот Волов“ в Шумен измериха и проучиха качествата на водата на река Поройна, която извира от шуменското плато. Урокът за водите в Природен парк „Шуменско плато“, в който участваха близо 70 деца, се проведе съвместно с горските педагози от Парка, експертът от Община Шумен Галин Ганчев и служители на Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околната среда. Главен специалист Силвия Христова и главен експерт Надежда Иванова демонстрираха как се измерват показателите на повърхностните води – температура, киселинност, наситеност с кислород, а след това учениците направиха свои измервания. Ирина Павлова от Парка обясни на децата специфичните хидроложки особености на платото и как обявяването на територията за защитена допринася за чистотата на водите и изворите.
Галин Ганчев представи възникването и развитието на снабдяването с вода за населението от древни времена до днес, след което учениците се отправиха на поход по платото за да видят какво представляват водните съоръжения „каптаж“ и „помпена станция“.
Урокът е посветен на Седмицата на гората`2022, като дейностите са част от училищен STEM проект на тема „Как ще осигурим водоснабдяването на нашия град, ако не можем да използваме язовир „Тича“?“, по който съвместно с различни институции и партньори работят учениците от ІV „а“, V „в“, VІІ „а“ клас и клуб по роботика Power Vortex.
24shumen.com