Шуменският университет „Епископ Константин Преславски” подписа договори за сътрудничество в учебната, научната и информационната сфера с фирмите „Алкомет” АД и „Сарк България” АД. Това съобщиха от пресцентъра на висшето учебно заведение. В церемонията по подписването участваха ректорът проф. д.и.н. Георги Колев, председателят на Надзорния съвет на „Алкомет”, почетен доктор на Шуменския университет, „Почетен гражданин на Шумен” и председател на Българско-турската търговско-индустриална камара Фикрет Индже и Мудин Ниязи, административен директор на „Сарк България”.
Договорите целят повишаване на нивото на квалификация на преподаватели, докторанти и студенти, съвместни разработки в научната и развойна дейност, съвместна организация и провеждане на научни мероприятия – конференции, симпозиуми, изложения, научни изследвания. Обсъдени са различни форми на сътрудничество като осъществяване на обмен на добрия опит в областта на подготовката на инженерно-изследователски и научноизследователски кадри в условията на организиран учебен процес, инженерно-изследователска и научноизследователска дейност; организиране и провеждане на практически занятия и стажове на студенти в двете фирми; присъждане на стипендии за отличили се студенти от инженерните специалности; сключване на трудови договори с действащи студенти.
„Имаме големи потребности от технически кадри. В индустрията всичко се променя много бързо и ние сме длъжни да се адаптираме. Но предпочитаме не да внасяме кадри от чужбина, а да ги създаваме тук – чрез обучение и системно сътрудничество”, отбеляза Фикрет Индже. Той предложи създаване на работна група с участието на декана на Факултета по технически науки проф. д-р Христо Христов и представители на фирмите, които да обсъдят необходимостта от актуализиране на учебните планове и учебните програми на инженерните специалности в образователно-квалификационна степен „Бакалавър” и магистърските програми, съответстващо на потребностите на фирмите.
„През август Българско-турската търговско-индустриална камара, в която Университетът е член на Управителния съвет, организира работна среща с представители на тези фирми и се радвам, че тя доведе до този ползотворен резултат. Сътрудничеството с бизнеса е много важно за нас, тъй като по-тесните връзки и ефективното партньорство ще доведат до споделяне и обмен на знания, студентите ни ще придобият практически умения и опит, както и нагласи за личностно развитие”, посочи ректорът проф. Колев..
В следващите дни предстои сключване на подобни договори и с „Енпай” и „Камбро”.
24shumen.com